Trendyol Hesabı Silme Yöntemleri Nelerdir?

Trendyol hesabı silme için, diğer uygulamalarda bulunan hesapları silerken kullanılan yöntemler gibi yolar bulunmamaktadır. Ancak, site içinde izlenebilecek bazı adımlarla bu sitede bulunan hesapların silinmesi sağlanabilir. Trendyol hesabı, kullanıcıların tam kontrolü altında olan hesaplardan biridir. Bu sebeple, istenildiği zaman açılarak istenildiği zaman kapatılabilir.

Trendyol Nedir?

Trendyol, merkezi İstanbul’da bulunan bir online alışveriş ve e-ticaret sitesidir. Trendyol Expres isimli, kendi kargo firmasına da sahip olan Trendyol, bir çatı grubu olarak çalışarak Dolap gibi uygulamaları da kendi içinde bulundurmaktadır. İçerisinde pek çok kategoriden ürün bulunduran ve bu ürünlerin satışını gerçekleştiren bu online alışveriş sitesi, aylık 180 milyondan fazla mobil ziyaret sayısına ve yıllık 25 milyon müşteriye sahip bir e-ticaret sitesi.

Bu e-ticaret sitesinin, aynı zamanda mobil uygulaması da bulunuyor. Bu mobil uygulama, 45 milyon indirmeye sahipken Trendyol, kendi giyim markasını da oluşturarak, bu ürünleri de kendi e-ticaret sitesi üzerinden satışa sunmaktadır.

Trendyol Hesabı Silme Yöntemi

trendyol hesabi silme yontemi

Trendyol hesabı silme için, uygulama üzerinden yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır. Ancak, kişisel verilerin gizliliği kapsamında, kullanıcıların sahip oldukları hesapların silinmesini talep etme hakları vardır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için, Trendyol tarafından bir form oluşturulmuştur. Kullanıcıların Trendyol hesabı silme işlemi yapabilmeleri için, bu formu doldurarak Trendyol’a göndermeleri gerekmektedir. Trendyol hesabının silinebilmesi için, şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Öncelikle, hesabını kapatmak isteyen kişilerini, verilen form üzerinde bulunan “Ad, soyad, telefon ve e-mail adresi” gibi kişisel bilgileri doldurmaları gerekir.
 • Bu bilgilerin doldurulmasının ardından kullanıcıların, formun üzerinde yer alan “KVKK’nin 11. Maddesi uyarınca, talebinizi belirtiniz” yazılı alana, kısaca hesabını kapatma isteğini ve sebeplerini yazması gerekir.
 • Form doldurulduktan sonra, [email protected] e-posta adresine gönderilir.
 • Bu işlem, 24 saat içinde yerine getirilir ve kullanıcının e-posta adresine bilgilendirme maili atılır.

Ayrıca Pinterest hesabı silme bilgilerine bakabilirsiniz.

Trendyol Güvenli Midir?

Trendyol’da alışveriş güvenliği, pek çok yöntemle sağlanmaktadır. Öncelikle, kişisel pek çok veri isteyen ve bunları kendi içinde tutan Trendyol, bu verileri şu alanlarda kullanmaktadır:

 • Web siyesi ya da mobil uygulama üzerinden alışveriş yapan kişilerin kimliğini tespit etmek,
 • İletişim için adres gibi gerekli bilgileri kaydetmek,
 • Elektronik ortamda ve kâğıt ortamında, işlem yapılması gereken evrak ve belgeleri düzenlemek,
 • Kamu güvenliğini ilgilendiren durumlarda, bağlı olunan mevzuatlar gereği, kamu kurumlarını bilgilendirmek,
 • Müşterilerin ilgi alanlarını keşfederek, sevdikleri ürünleri onlar için bulmak, ürünler hakkında bilgi vermek kampanyaları aktarmak,
 • Verilen hizmetle alakalı olarak, müşteri şikâyet ve dileklerine ulaşmak,
 • Yasal yükümlülükleri yerine getirmek ve mevzuattan e-ticaret sitesi yararına oluşan hakları kullanmak.

Trendyol, müşterilerden topladığı verileri koruma sorumluluğunu alan e-ticaret sitelerinden biridir. Müşteri verilerinin korunması için sık sık sızıntı testleri uygulanır.

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

trendyol online alisveris dikkat edilecekler

Online alışveriş yaparken, özellikle online ödeme yapıldığı durumlarda, kart ve kimlik bilgilerinin korunması ve üçüncü kişilerle paylaşılmaması için alınması gereken bazı önlemler vardır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • SSL Sertifikası: Online alışveriş hizmeti sunan e-ticaret sitelerinin SSL Sertifikası olması gerekmektedir. Bu sertifika, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder. Eğer, e-ticaret sitesi, gerçek bir alışveriş imkânı sunmayan ve sadece kullanıcı verilerine ulaşmak için kurulmuş bir internet sitesiyse, bu sertifika bu durumu anlamak için en etkili denetim mekanizmasıdır. Bu nedenle, alışveriş yapılacak sitenin sertifikasının olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Kullanıcı Yorumları: Bir ürünün ya da satış yapan e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığını anlamanın en etkili yollarından biri, gerçek kullanıcı deneyimlerini incelemektir. Bazı e-ticaret siteleri, gerçek olmayan kullanıcı yorumlarına yer vermektedir. Bu sebeple, alışveriş yapılan sitede, kullanıcı yorumlarının yanında “Ürünü satın aldı” ibaresinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Kullanıcı yorumları sayesinde, satıcının güvenirliği, ürünün kalitesi ya da gönderim koşulları hakkında net bilgilere sahip olunabilir.
 • Site Bilgileri: Alışveriş yapılman istenen site hakkında, gerekli araştırmaların yapılmış olması gerekmektedir. Sitenin adı Google gibi arama motorlarında aratıldığında, hakkında pek çok bilgi çıkacaktır. Alışveriş yapılmadan önce bu bilgiler incelenmeli, sitenin iletişim bilgilerinin bulunup bulunmadığına bakılmalı ve bu iletişim bilgilerinin gerçekliğinden emin olunmalıdır.
 • Ortak Bilgisayarlar: Bu gibi kişisel verilerin işlendiği işlemlerde, ortak kullanılan bilgisayarlar güvenlik açığı yaratılmasına sebep olabilmektedir. Özellikle kimlik ve kart bilgileri gibi, kötü niyetli kişiler tarafından zarar verici şekilde kullanılabilecek bilgilerin, diğer kullanıcıların tanınmadığı ortak bilgisayarlarda paylaşılması güvenlik açığı yaratmaktadır. Bu sebeple, bunun gibi işlemler, diğer kullanıcıları tanınmayan ve kamuya açık olan bilgisayarlar üzerinden yapılmamalıdır.
 • Hesap Şifresi: Hesap şifresi koyarken, kolay tahmin edilebilecek ve hemen kırılabilecek şifreler koymaktan kaçınılmalıdır. Her sitenin, kullandığı ara yüze göre, şifrelendirme yapılırken istediği bazı güvenlik adımları vardır. Bunlar, büyük ya da küçük harfe duyarlılık, sayı ve karakter isteme gibi adımlar olabilir. Online alışveriş yapmak isteyen kişilerin, kullandıkları şifreyi çeşitlendirmesi ve kolay tahmin edilemeyecek bir şifre kullanması, güvenlik sebebiyle gereklidir.
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi: Online alışveriş olanağı sunan sitelerde, mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu bulunması gerekmektedir. Bu sözleşme ve form, ürün satın alınırken kullanıcının okuması için satış sayfasına koyulur ve kullanıcı bu bilgilendirme formunu okuduğunu onaylamazsa alışverişe izin verilmez. Bu sebeple, güvenli alışveriş yapılabilmesi için bu sözleşmenin olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 • Fiyat Bilgileri: Güvenli bir e-ticaret sitesi, müşterilerine sattığı ürünlerin fiyatını, piyasa fiyatından çok yüksekte tutmaz. Bu sebeple, alınmak istenen ürünlerin başka sitelerdeki fiyatlarına da bakılmalıdır.
 • 3D Ödeme Seçeneği: E-ticaret sitelerinde bulunan ödeme seçenekleri de sitenin ne kadar güvenilir olduğu konusunda bilgi vermektedir. Bir sitede 3D ödeme seçeneğinin bulunuyor olması oldukça güvenlidir. Kredi kartıyla online ödeme işlemlerinde kullanılan bu yöntem, kredi kartının sahibine onay mesajı atılmasını ve alışverişe bu onay mesajında verilen kod üzerinden devam edilebilmesini sağlar.
 • Sanal Kart Seçeneği: Sanal kart kullanımı, ödeme konusunda önlem olabilecek başka bir seçenek. Belirli limitler üzerinden çalışabilen ve ön ödeme yapılabilen bu kartlar, herhangi bir kredi kartı sahteciliğinin önüne geçiyor.

Online Alışverişte Cayma Hakkı

Cayma hakkı, kişilerin alışveriş sırasında güvenliklerini sağlayan haklardan biridir. Gerek fiziki gerekse online alışverişte bu hak kullanılabilir. Online alışveriş sırasında beğenilen ve satın alınan bir ürün, kapıya geldiğinde alınmayabilir. Cayma hakkı, kişilere böyle bir hak tanır.

Forsquare hesabı silme bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İnternet Dolandırıcılığı

İnternet dolandırıcılığı oldukça yaygın bir dolandırıcılık biçimidir. Özellikle kişilerin emin olmadıkları siteler üzerinden yaptıkları alışverişler, bu dolandırıcılığın devam etmesine sebep olabilir. Trendyol hesabı gibi, güvenilir hesaplar, alışverişinizde bir problem olduğunda, satıcı ayıplı mal sattığında ya da kartınızdan para çekildiğinde, karşınızda bir muhatap bulabileceğiniz ve sorununuzu çözebileceğiniz yerlerdir. Ancak, kaynağı ve güvenilirliği bilinmeyen e-ticaret siteleri, kişisel verilerinizin tehlikeye girmesine sebep olabilir. Kartınızdan izinsiz şekilde para çekilmesi ya da siz bir telefon beklerken kutudan bambaşka bir ürün çıkması, online alışverişler sırasında yaşanabilecek kazalardandır. Güvenilir internet siteleri, böyle durumda bu hataları telafi etmek için çaba gösterir. Ancak internet dolandırıcılığı tam olarak böyle işlemektedir ve bu gibi durumlarda karşınızda bir muhatap bulamazsınız. Bu durumlarda da Siber suçlarla ilgilenen kolluk birimleri, bu konudaki şikâyetleri almaktadır.


] }

Yorum yapın