Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Cep Telefonları

Tarihte ilk kez satışa çıkan cep telefonları günümüzdeki telefonlardan çok farklı özelliklerde piyasa sunulmuştur. Satışa ilk çıkan cep telefonları hızlı haberleşme için alternatif olarak birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Geçmiş zamanlarda lüks bir ihtiyaç olarak görülen cep telefonları, ilk çıktığı zamanlarda boyutları ve özellikleri ile hayatı fazlasıyla kolaylaştırmıştır. Ülkemizde cep telefonları yaklaşık 20 sene önce piyasa sunularak günümüze kadar oldukça büyük bir yol kat etmiştir.

Cep telefonları hakkında yapılan ilk çalışmalar 1940 yıllarında olduğu düşünülse de çalışmaların en somut örnekleri 1983 yıllarında ortaya çıkmıştır. Tarihte ilk somut örneklerinin tanıtıldığı ve piyasa sürülen cep telefonlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Motorola DynaTAC 8000X,
  • Motorola DynaTAC 8500X,
  • Motorola MicroTAC 9800X,
  • Motorola International 3200,
  • Motorola Bag Phone olarak sıralanabilir.

Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Motorola DynaTAC 8000X Cep Telefonu Modeli

motorola dynatac 8000x

Motorola DynaTAC 8000X cep telefonu modeli tarihte ilk kez satışa sunulan cep telefonu olarak bilinmektedir. Cep telefonu hakkında yapılan 15 senelik geliştirme çalışmalarının ardından 1983 yılında piyasadaki yerini almıştır. Dünya çapında büyük ilgi gören cep telefonu Martin Cooper tarafından tasarlanmıştır. Motorola ilk cep telefonu için yaklaşık 3.995 dolar fiyat belirlemiştir. Telefon 200 gram ağırlığı uzun süreli görüşmeleri imkânsız hale getirerek kullanımı zorlaştırmıştır.

Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Motorola DynaTAC 8500X Cep Telefonu Modeli

Motorola DynaTAC 8500X cep telefonu modeli o zamanlar en başarılı telefonu olarak kullanıcılarına sunulmuştur. Motorola ikinci model telefonunu 1983 yılından 4 sene sonra piyasa sürebilmiştir. Telefon bir önceki modele göre daha hafif ve konuşma süresi daha uzun olarak tasarlanmıştır.

Sensör teknolojisi nedir? Tarihçesi hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Motorola MicroTAC 9800X Cep Telefonu Modeli

Motorola MicroTAC 9800X cep telefonu modeli 1989 yılında piyasa sunulmuştur. Bir önceki modellerin başarılı satış potansiyeli düşünülerek 9800X modeli daha donanımlı ve kullanışlı bir ürün olarak müşterisi ile buluşmuştur. Satışa ilk çıkan cep telefonlarından olan MicroTAC 9800X, küçük bir kapak ile tasarımı zenginleştirilmiştir. Modelin 30 saatlik bekleme süresi ve 1,5 saatlik konuşma süresi kullanıcılara ideal bir kullanım sunmaktaydı.

Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Motorola International 3200 Cep Telefonu Modeli

motorola international 3200

Motorola International 3200 cep telefonu modeli üzerinde bulunan 21 tuş ve güçlü bataryası diğer modellere göre yüksek performans sağlamaktaydı. Kullanıcılar 5 saatlik şarj ile 8 saat konuşma süresi üzerinden cep telefonunu kullanmaktaydı.

Tarihte İlk Defa Satışa Çıkan Motorola Bag Phone Cep Telefonu Modeli

Motorola Bag Phone cep telefonu modeli sayesinde diğer modellerde bulunan batarya sorununun önüne geçilmiş oldu. Motorola Bag modeli 1992 yılında piyasadaki yerini almıştır. İlk satışa çıktığı anda satış rekorları kırarak tüm modellerden daha fazla satış oranına sahip olmuştur. Geniş bir kitleye hitap eden model satışa çıkan ilk cep telefonu modelleri arasında en sevileni olmuştur.


] }

Yorum yapın