Tarihte İlk Üretilen Otomobil Markaları

Tarihte ilk üretimi gerçekleştirilen otomobiller milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırmıştır. Tarihte ilk üretilen otomobil markaları sayesinde taşımacılık işi bağımsız olarak yapılırken ayrıca birçok insana istihdam sağlayan yeni bir sektörün de adımları atılmış oldu. Geçmişten günümüze halen istikrarlı bir şekilde sektörde varlığını sürdüren bazı markalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Mercedes-Benz,
  • Ford,
  • Volkswagen,
  • BMW,
  • Audi olarak sıralanabilir.

Mercedes-Benz Otomobil Markasının Hikâyesi

mercedes benz

Mercedes-Benz otomobil markasının hikâyesi geçmişten günümüze kadar birçok başarı ile doludur. Markanın lüks otomobilleri ve sahip olduğu patentler ilk akla gelen otomobil markalarından biri olmasını sağlamaktadır. Alman firması olan Mercedes-Benz otomobil markası ilk içten yanmalı motoru üretmiştir. Marka geçmiş yıllarda Karl Benz ve Benz Cie firmalarının bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

Ford Otomobil Markasının Hikâyesi

Ford Otomobil markasının hikâyesi 1903 yılından günümüze kadar uzanmaktadır. Marka Henry Ford tarafından kurulmuştur. ABD’li firma 1908 yılında ilk Model T otomobilini piyasa sunmuştur. İlk zamanlarda Amerika’da büyük ilgi gören marka kısa zaman sonra tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Tarihte ilk üretimi yapılan otomobiller arasında bulunan Ford markası Mazda markası ile ortak iş birliğine giderek sektördeki yerini güçlendirmiştir.

Ayrıca sensör teknolojisi hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

Volkswagen Otomobil Markasının Hikâyesi

Volkswagen otomobil markasının hikâyesi Adolf Hitler zamanına dayanmaktadır. Marka Adolf Hitler döneminde Nasyonal Sosyalist Alman Partisi tarafından kurulmuştur. Volkswagen markası 2. Dünya savaşında Almaya için füze ve kara aracı üretmiştir. Dünyada ilk kez soğutmalı motor üretimine adını yazdıran marka 1937 yılında kurularak 2. Dünya savaşında üretimlerini Almanya için gerçekleştirmiştir. Markanın ilk ürettiği otomobili Beetle olarak büyük bir beğeni toplamıştır.

BMW Otomobil Markasının Hikâyesi

bmw

BMW Otomobil markasının hikâyesi 1913 yıllarından itibaren başlamaktadır. Marka ilk faaliyetlerini 1916 yılı itibari ile başlayarak motor üretimi üzerinde yoğunlaşmıştır. Marka ilk üretimine uçak motoru tasarımları ile başlamıştır. Markanın 2. Dünya savaşı döneminde zarar gören fabrikaları şirketi ciddi zarara sokmuştur. BMW markası bu zorlu süreci hızla atlatabilmek adına mutfak malzemeleri üreterek 1950’li yıllarda tekrar otomobil üretimine kaldığı yerden devam etmiştir. BMW markasının ilk otomobili 3/5 PS’dir. Otomobilin 4 silindirli 0.75 litre motoru ve 15 beygir gücü bulunmaktaydı. Otomobil maksimum 75 km/s hız yapmaktaydı.

Audi Otomobil Markasının Hikâyesi

Audi Otomobil markasının hikâyesi 1899 yıllarına dayanmaktadır. Marka Volkswagen bünyesinde çalışmalarını sürdürürken August Horch tarafından bağımsızlığını ilan ederek tek başına sektörde büyük işler başarmıştır. Markanın 1965 yılında ürettiği modern motor tasarımı 72 beygirlik bir güce sahipti. Tarihte ilk üretimi yapılan otomobiller arasında bulunan Audi markası 1980 yılında 4 çeker Quattro modelini satışı sunmuştur. Marka ilk 4 çeker otomobili piyasa sunarak birçok kişinin beğenisini toplamıştır. Audi markasının Horch modeli markanın ilk ürettiği otomobiller arasında 65 km/s hız ile yerini almaktadır.


] }

“Tarihte İlk Üretilen Otomobil Markaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın