Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Önemi Nedir ?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi sınırların kalkması ve internetim yaşamımızda büyük bir yer edinmesi arkadaşlarımız, alışkanlıklarımız, iletişimimiz çeşitli şekillerde değişmiştir.

 

Sosyal medya ile beraber farklı amaçlarda yapılan paylaşımlar dünyanın her yerine ulaşabilecek bir ağa sahip olmuştur. Günümüzde sosyal medya kullanmayan kişi sayısı çok azdır. Online platformlarda sunulan kanallar ile insanlar iletişimini arttırmıştır ve aynı zamanda başka amaçlar ile de kullanılabilmektedir.

 

Sosyal medyada dostluk kurmanın ve işletmesini tanıtmak isteyen kişilerin dışında en iyi yanı kullanıcılarına zaman ve mekan sınırlaması yaratmadan mobil cihazlardan da ulaşım hakkı vererek her an paylaşımların gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır. Dünya çapındaki birçok firma markalarını ve ürünlerini sosyal medya yolu ile ulaştırabilmektedir.

 

 

Sosyal Medyanın Etkisi

Twitter, Facebook, İnstagram ve daha birçok sosyal medya sitesi insanların arkadaşları ile iletişim kurmasını, duygularını paylaşması, kendilerine ilişkin görselleri paylaşması çok kolay bir hale gelmiştir. Bireysel bazda sosyal medyanın etkisinin yanı sıra iş yerlerinin de sosyal medya ile avantaj kazandığını görebilmekteyiz.

 

Kurum ve kuruluşlar iletişim veya pazarlama stratejilerini sosyal medya ile de geliştirmektedir. Çok düşük maliyetler ile sosyal medya platformlarına yapılan reklamlar, firmaların kurumsal anlamda marka tanıtımı yapmasını ve de daha fazla ürün satışı gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

 

Sosyal medyanın kişiler tarafından kullanılma sıklığı kendiniz için belirlediğiniz hedef kitlelere ulaşmanızı da kolaylaştırmaktadır. Bunların dışında ise sosyal medyada aktif olarak rakiplerinizin yeni trendlerini, ürünlerini gözlemleyebilmektesiniz. Ürünlerinizin tanıtımını daha iyi bir şekilde yaparken pazarlama ve maliyet faaliyetlerinde daha çok verim elde edebilmektesiniz.

 

Diğer bir yandan kişiler sosyal medya üzerinden ürünleriniz hakkındaki deneyim ve memnuniyetlerini paylaşarak reklamınıza katkıda bulunmaktadır. İşletmeler pazarlama iletişimi faaliyetlerinde sosyal medyayı da kullandıklarında yeni yeni fırsatları elde edebilmektedir.


] }

“Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Önemi Nedir ?” üzerine 3 yorum

  1. Merabalar güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Bu konu ile ilgili “Sosyal Medya Siteleri ve Hayatımıza Etkileri neler?” bir yazı aldım kaleme vaktiniz varsa göz atmanız dileğiyle.

    Cevapla

Yorum yapın