SQL Count, AVG ve SUM Kullanımı

SQL ‘de oluşturmuş olduğumuz veritabanına çeşitli bilgileri sorgulamak, elde edilen bilgileri ona göre kullanmak için farklı farklı komutlarımız bulunmaktadır. Bu komutları ne kadar iyi bilirsek ona göre elde edilen bilgileri en iyi şekilde değerlendirme işlemini gerçekleştirebiliriz.

 

Zaman geçtikçe veritabanına eklenen veriler daha da artacağından dolayı girilen bu verileri bilgiye çevirmek ilerleyen zamanlarda büyük bir ustalık isteyecektir. Kullanıcıya istediği bilgiyi kaliteli bir şekilde sorgulama işlemini gerçekleştirip doğru sonucu göstermek gerekecektir. Böyle bir durumda ise SQL için kullanabileceğimiz bir çok farklı komutlar bulunmaktadır.

 

 

Sql Count Kullanımı

Bizler her zaman veritabanına veri ekleme ve veri çekme işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Veri çekme işlemini gerçekleştirirken ise öncelikle belirli bir kolona kaç adet veri girildiğini sorgulamak isteyebiliriz. Daha da önemlisi girilen veritabanında ki verilerin hangi kolona kaç adet girildiğini yada belirli koşulu sağlayan kaç adet veri olduğunu görebilmemiz için count ‘u kullanmamız gerekmektedir.

 

Select count(numara) from ilktablo

 

Yukarıda görüldüğü üzere temel olarak kullanımı count yazdıktan sonrasında parantez içine hangi kolonda ne kadar veri olduğunu belirtiyoruz. Ardından hangi tabloda ve o kolonda ne kadar veri olduğunu sorgulatmak istiyorsak from yazdıktan sonrasında tablonun ismini yazıyoruz.

 

Select count(numara) from ilktablo where sehir='İstanbul'6

 

Yukarıda görüldüğü üzere ise biz şehri İstanbul olan verilerin numara kolonuna kaç satır veri girildiğini sorgulama işlemini de gerçekleştirebiliriz. İstediğiniz kolona kaç satır veri girildiğini ve hangi koşulu sağlayan kaç satır veri olduğunu belirli bir koşul ekleyerek sorgulamamız mümkündür.

 

 

Sql AVG Kullanımı

Sql AVG komutu ise bizim belirli bir kolona girilen verilerin ortalaması bulmak için kullanılır. Örneğin siz ürünlerinizin fiyatlarını aktardığınız bir veritabanınız bulunmakta. Bu veritabanında ürünlerinizin fiyatlarının ortalamasını bulmak yada belirli bir koşula sahip durun durun şöyle söyleyelim belirli kategoride yer alan ürünlerinizin ortalama fiyatlarını elde edebilirsiniz.

 

Select AVG(id) from ilktablo

 

Bu sefer ise biz sorgulama yapacağımız tabloda yer alan id numaralarının ortalamasını bulmasını istedik. AVG komutu sadece ve sadece sayısal ifadelerde çalışmaktadır. Biz bir sayısal veri tipine sahip olan bir kolon yerine string bir ifade barındıran kolonda sorgulama yapmaya kalsaydık string bir ifadeleri toplayıp ortalamasını alamayacağına göre hata mesajı ile karşılaşıyor olacaktık. İsterseniz yukarıda yer alan Sql cümleciğine bir koşul ifadesi ekleyerek istediğiniz koşulu sağlayan verilere ait kolonda ki sayısal verilerin ortalamasını bulma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Sql SUM Kullanımı

Eğer girmiş olduğunuz verilerin tabi ki bu veriler sayısal olmak zorunda toplamını merak ediyor iseniz bu sefer ise SQL ‘de sum komutunu kullanmamız gerekecektir. Bu sayede istediğiniz numaralara sahip kolonda olan değerleri toplayabilmenize imkan sağlamaktadır.

 

Select SUM(numara) from ilktablo

 

Yukarıda ise tabloda yer alan numara kolonunda ki sayısal ifadelerin toplanmasını sağlayabiliriz. Eğer sadece tüm tabloda ki numara kolonunun toplanmasını değilde belirli bir koşulu sağlayan verilere girilmiş numara kolonunda ki ifadelerin toplanmasını istiyorsanız bu Sql cümleciğini sonuna koşul ekleyerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.


] }

Yorum yapın