Windows 10 Yüksek Performans Modu Etkinleştirme

Microsoft ‘un işletim sistemi olan Windows 10 için hala ve hala kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Windows 7 işletim sistemini kullanmaktadır. Windows 7 işletim sistemine destek asırlar öncesinden kesilirken Windows 10 için yapılan güncellemeler ise göz doldurarak kullanıcıların artık diğer işletim sistemi versiyonlarını terk edip Windows 10 işletim sistemine adım atılması için gibi görünse de bir çok yapılan güncellemeler Windows 10 kullanıcılarını memnun etmektedir.

 

Windows 10 Spring Creators Update adıya yapılan güncellemede ve versiyon numarası 1803 olan güncellemeyi aldıysanız bilgisayarınızda Windows 10 yüksek performans modu aktif etme işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Windows 10 Yüksek Performans Modu

Hepimiz biliyoruz ki Windows 10 işletim sistemine geçiş yaptıktan sonrasında güç seçeneklerine gelerek bilgisayarımızın güç ayarlarını değiştirip yüksek performans modunu aktifleştirmeyi denedik. Fakat ne yazık ki Windows 10 yüksek performans modu yok damgası ile beraberinde bir şaşkınlık yaşadık. Windows ‘ta kullanıcılarına sahip çıkarak gelen şikayetler üzerine ve yaptığı güncelleme sayesinde artık Windows 10 yüksek performans yok sorunu ile karşılaşmamak adına bizim belirli bir kod yardımı ile aktif etmemize olanak sağlamıştır.

 

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

 

Yukarıda yer alan kod parçacığı sayesinde artık bilgisayarımızda özelmiş olduğumuz yüksek performans modunu aktif edebiliriz. Aktif edebilmek için ise öncelikle yapmamız gereken işlem :

 

  • Başlat menüsünden “cmd” yazarak aratınız.
  • Windows ‘un komut sistemi olan cmd karşımıza çıktığında üzerine sağ tıklayın.
  • Ardından “Yönetici olarak aç” butonuna tıklayarak açınız.
  • Daha sonrasında yukarıda yer alan kodu kopyalayıp cmd ‘ye yapıştırınız.
  • Son olarak “Enter” tuşuna basın ve bekleyin.

 

Artık Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarımızda Yüksek Performans modunun güç seçeneklerinde yerini almasını sağlamış oluyoruz. Sıra ise artık güç seçeneklerinde yerini alacak olan bu modu aktif etme işlem basamaklarına geldi.

 

  • Başlat çubuğundan “Denetim Masası” yazarak çıkan sonuca tıklayınız.
  • Ardından açılan ekrandan “Donanım ve Ses” kısmına tıklayın.
  • Daha sonrasında ise “Güç seçenekleri” adlı butona tıklayınız.
  • Karşımıza gelen ekrandan “Ek planları gizle” butonuna tıklayarak gizlenen planlara ulaşabilirsiniz.
  • Bu kısımda çıkan “Nihai Performans” kısmını seçin.

 

Artık bu sayede Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarımızda yüksek performans diye tabir ettiğimiz modu etkinleştirmiş bulunuyoruz. Bu sayede bilgisayarımızdan bir işlem yaparken tam bir performans almak adına kullanan kullanıcılar bilgisayarımızın donanımlarının yüksek bir seviyede çalışmasını sağlayarak yapacakları işi daha yüksek bir performans alarak yapabilmeleri gerçekleşmiş oluyor.


] }

Yorum yapın