Windows 10 Kaldığı Yerden Devam Etme Özelliğini Kapatma

Microsoft bir önce ki işletim sistemleri versiyonlarına göre Windows 10 işletim sistemine bir çok farklı yenilik ekleyerek göz önünde bulunmaktadır. Bu özelliklerin bazıları kullanıcıları rahatsız ederken bazıları ise kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

 

Her bir özellik kullanışlı olduğu ve kullanıcı deneyimini arttırmak hedeflenirken bazı kullanıcıları memnun etmeyebilir. Böyle bir durumda ise memnun olmadığınız özelliği kapatma işlemi ile başlayabilirsiniz. Windows 10 kullanıcılarının bu aralar en çok yakındığı özelliklerden biri olan Windows 10 kaldığı yerden devam ediyor sorunu ile kullanıcılar baş başa kalmaktadır.

 

 

Windows 10 Kapatıp Açılınca Açık Kalan Programları Kapatma

Genellikle bilgisayarımızı kapatma alışkanlığı olarak kapatacağımız zaman açık kalan programları ve klasörleri kapatmadan direkt olarak kapatma işlemini gerçekleştirebiliriz. Windows 10 ‘a gelen güncellemeler ise bilgisayarı açıp kapatınca kaldığı yerden devam ediyor sorunu ile yüz yüze gelebilmekteyiz. Oysa ki önce ki Windows sürümlerinde böyle bir şeye alışkın olmadığımız için bu güncelleme bizleri rahatsız edebilir. Durum böyle olunca da Windows ‘un sunduğu ve güncelleme ile gelen bu özelliği kapatmak için :

 

  • Başlat menüsünden “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
  • Ardından Ayarlar menüsünden “Hesaplar” kısmını seçin.
  • Seçtikten sonrasında sol tarafta yer alacak olan menülerden “Oturum açma seçenekleri” butonuna tıklayın.
  • Bu kısmı seçtikten sonrasında en aşağıya inerek “Bir güncelleştirme veya yeniden başlatma sonrasında cihazımın kurulumunu otomatik olarak tamamlamak ve uygulamalarımı yeniden açmak için oturum açma bilgilerimi kullan” kısmı altında ki onay kutucuğunu kaldırıyoruz.

 

Şuanda bilgisayarınızı kapattığınızda açık bıraktığınız programları bilgisayarınız açıldığında yeniden açılmasını engellemiş bulunuyoruz. Fakat aynı durum klasörler için geçerli değildir. Bu ayar sayesinde sadece bilgisayarınızı kapatacağınız zaman açık bırakarak kapattığınız bilgisayarınızı yeniden açtığınızda kapatmadan öncesinde açık kalan programların kapatılmasını ve tekrar açılmamasını sağlamış bulunuyoruz. Fakat açık bıraktığınız klasörlerinde bilgisayar açıldığında açılmamasını istiyor iseniz :

 

  • Öncelikle “Başlat” çubuğunu açınız.
  • Ardından “Dosyaların ve klasörlerin arama seçeneklerini değiştir” yazarak aratıp çıkan sonuca tıklayınız.
  • Açılan pencereden üst menüden “Görünüm” seçeneğine geçiş yapınız.
  • Oturum açmadan önce ki klasör pencerelerini geri yükle” seçeneğini bulup tikini kaldırınız.
  • Ardından “Uygula” butonuna basın.

 

Artık Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda kapatmadan öncesinde açık kalan program ve klasörlerin bilgisayarı daha sonrasında açtığınızda tekrar kaldığı yerden değilde hiç bir klasör ve program açık değilmiş gibi açılmasını sağlamaktadır. Bu sayede artık Windows 10 kaldığı yerden devam ediyor sorununu başarı ile çözmüş oldunuz.


] }

Yorum yapın