Türk Sinemasında En Etkileyici Aşk Filmleri

Türk sinemasında en etkileyici aşk filmleri şunlardır:

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

selvi boylum al yazmalim

Selvi boylum al yazmalımın konusu İlyas ve Asya arasında geçen aşktan geçer. İki karakterin karşılaşması ile beraber büyük alevli bir aşk patlak verir. Filmde işlenen Asya karakteri aşk arasında bir tercih yapmak zorundadır. İlyas`ın Asya`yı aldatması ile beraber ve geçimsiz tavırları yüzünden Asya zorda kalır. Tek oğlu Samet `in de varlığı ile Asya bu birlikteliği d Asya`nın içinde bulunduğu olumsuz durum ve çocuğa sahip olmasının da etkisiyle âşık olduğu adam yerine Cemşiti seçer. Bu seçimle beraber film aslında sevgi ve emek arasında bir seçimin nelere bedel olduğunu göstermeyi amaçlar. Birbirlerine delicesine âşık olan Aysa ve İlyas`ı acı bir son bekler.

Devlerin Aşkı (1976)

Büyük ve tanınan bir iş adamı olan Süreyya Bey`in rakipleri o nu öldürmek isterler. Fakar Tarık o`nun hayatını kurtarır. Bu olaydan sonra Tarık, Süreyya`nın yanında çalışmaya başlar. Süreyya`nın âşık olduğu kadın Tarık`ın unutamadığı eski sevgili Türkan`dır. Bu olaylar yüzünden iki kişi birbirine düşer.

Sinema dünyasının en çok kazanan isimleri hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Sevmek Zamanı (1965)

Ada`da ustayla beraber oyunculuk yapan Halil, çeşitli evlere boya yapmaya gider. Yine çalışmak için gittiği bir evin duvarında asılı olan bir kadının fotoğrafına âşık olur. Halil`im fotoğrafta âşık olduğu kadın bir gün ansınız çıkagelir. Halil`in kendisine âşık olduğunu öğrenen Meral bu durumdan çok hoşlanır. Meral bu aşka fazla anlam yükleyerek aralarında birtakım şeylerin olacağını düşünerek hayaller kurar. Fakat Halil duvarda asılı olan resme âşık olmuştur Meralin kendisine olmamıştır. Halil bu aşkı aslında gerçekte görünen kişiye değil fotoğrafta gördüğü ve kendi kafasında kurduğu kişiye atfetmiştir. Meral, Halil`e göre toplumsa statü ve zenginlikte ondan çok daha üsttedir bu durum da Halil`in korkup çekinmesine yol açar. Aile hayatına bu filmde pek değinilmeyerek aslında ortada kalmış iki karaktere çokça vurgu yapılır. Meral her şeye sahip olan başar isimli sevgilisinden aşkı bulamadığı için Halil`in sevgine koşturmuştur.

Vesikalı Yârim (1968)

Hikâyenin özü Sait Faik Abasıyanık`ın eserine dayanmaktadır. Filmde Manav Halil ve Konsomatris Sabiha`nın aşkı konu alınmaktadır. Filmde özellikle mizansen tarzı vurgular yer almaktadır. Diğer Yeşilçam filmlerinden farklı bir teknik yapıya sahiptir. Evli ve Çocuklu Halil hayatında farklılık olması için birgün pavyona gider. Orda Sabiha`yı görüp âşık olur ve evli olduğunu Sabiha`ya söylemez. Sabiha gerçeği öğrenince kurduğu tüm hayalleri yıkılır. Gerçek sonrası Halil`i kendisinden soğutmak için elinden gelen her şeyi yapar.

Delibal (2015)

delibal

Aynı üniversitede okuyan Barış ve Füsun`un aşkı anlatılır. Füsun okulda toplumsal cinsiyete önem verirken yaptığı her yenilikte mimar olan Barış`ın desteğini alır.

Issız Adam (2008)

Alp her gün farklı ilişkiler yaşayan birdir birgün bir plakçıda Ada ile karşılaşır ve aşkı tadar.


] }

Yorum yapın