Kapat
VDSL VDSL2
İnternet 7.990 0

VDSL/VDSL2 Arasında ki Farklar Nedir ?

VDSL ve VDSL2 terimi oldukça bir biriyle beraber kullanılan bir internet terimidir. Arasında ki farkları soracak olur iseniz tam olarak birden fazla fark olmadığı aşikardır. Hepimiz internet kullanıcıları olduğumuz gibi zamanında ADSL var iken ADSL2 ‘nin çıktığını hatırlıyoruzdur. ADSL2 ‘nin amacı ise daha hızlı internet idi. VDSL2 ‘de bunun gibi bir amaçla ortaya çıkmıştır.

 

VDSL altyapısında ADSL deki gibi telefon hatları altyapısı kullanılmaktadır. Yani yeni kablo döşemek gibi bir sorun yaratmayacaktır. Fakat ülkemizin telekom altyapısındaki kabloların bu güçlü interneti taşıyabileceği söz konusumudur dahi bilemiyorum.

 

VDSL2 sayesinde, kullanıcılar 30Mbit’lik internet hızı saniyede yaklaşık 8MB’lık indirme hızına indirme yapabilirsiniz. Fakat upload yani yükleme hızı 1Mbit ile sınırlandırılmış. Yani ne kadar yüksek download yaptığınız değil önemli olan bu hız artışı ile o kadar iyi upload edebilmektir fakat  8Mbit’ten 32Mbit’e kadar olan bütün bağlantı seçeneklerinde upload hızı 100KB/s seviyesinde tutularak internet kullanıcılarının PC’lerini sunucu gibi kullanmaları engellenecektir. Torrent ve E-Mule gibi paylaşım platformlarının yanı sıra, oyun ve web sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar yine Telekom’un 10Mbit’lik direkt hatlarını uçuk paralara almaya devam edecekleri göz önünde bulunmaktadır.

 

Arama Terimleri:

vdsl nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir