Wikipedia Nedir? Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia`ya nasıl girilir? İnternet üzerinden, herhangi bir bilgi aratması yaptığımızda karşımıza çıkan ilk sitelerden bir tanesidir Vikipedia. Özellikle ülkemiz de yasaklanmadan önce aradığımız kelimenin sonuna wiki, vikipedia yazardık ve aramamızın sonucuna direkt olarak Vikipedia`dan bakardık. Fakat bu dönemde ülkemizden yasak olduğu için siteye giriş bir hayli azalmış olsa gerek. Sizlere bu yazımızda Wikipedia Nedir? Wikipedia Ülkemizde Neden Yasaklandı? Wikipedia`ya Nasıl Girilir? Bu soruların cevaplarını vereceğiz.

 

Wikipedia Nedir?

2001 yılında Jimmy WALES tarafından kurulan Wikipedia, kendisini dünyanın en büyük bilgi ansiklopedisi olarak tanıtan online bir web ansiklopedisidir diyebiliriz. Aradığınız bir çok bilgiye Wikipedia`dan ulaşabilmeniz mümkün gözüküyor.

 

İÇERİK OLUŞTURMA

İçerikler kullanıcılar tarafından ortaklaşa bir şekilde oluşturuluyor. Bilgi paylaşımı yapabilmek için üye olmanıza gerek yoktur. Oluşturulan içeriklerin kabul edilmesi için bir tartışma platformu oluşturulur. Bu platformda kaynaklarla tartışılır, değerlendirilir ve içeriğin eklenmesine onay verilir.

 

BİLGİLERİN DOĞRULUĞU

Bilgilerin doğruluğu konusunda bir şey söylemek mümkün gözükmüyor. Birçok konuda tartışmalar vardır. Yapılan yanlışlıklarda düzeltme taleplerinin takip edilmemesi, sistem hataları gibi birçok konuda Wikipedia zorluklar yaşamaktadır.

 

Wikipedia Ülkemizde Neden Yasaklandı? 

Bu soru, siteye giremeyen kişilerin yasaklandığı dönemde en çok merak ettiği sorunların başında gelmektedir. İnternette birçok yerde yaptığınız araştırmalarda bununla ilgili bilgilere ulaşmanız mümkündür. Biz size en kısa yolunu söyleyeceğiz. Vikipedi`nin ülkemizde yasaklanmasının en önemli nedeni, Vikipedi`de yer alan bilgilerin ulusal çıkarlarımızı tehdit etmesidir.

 

WIKIPEDIA YASAĞI KALKACAK MI?

Bununla ilgili ülkemizin tavrı nettir. Eğer engellemenin kalkmasını istiyorlarsa ülkemizin yerine getirilmesini istedikleri şartları yapmaları gerekiyor. Bu şartlar neler mi?

  • Türkiye`de temsilcilik açılması,
  • Uluslararası hukuka uygun hareket edilmesi,
  • Mahkeme kararlarının uygulanması,
  • Türkiye`ye yapılan karartma ve operasyonların bir parçası olmamaları.

 

Wikipedia`ya Nasıl Girilir?

Wikipedia`nın ülkemizde yasaklı olmasına rağmen, siteye giriş yapabilmeniz mümkündür. Bu yöntemi anlatmamızın nedeni kesinlikle ülkemizin karşısına aldığı kişilere yardımcı olmak değildir. Bu bilgi paylaşımının sebebi, acil ihtiyaç duyulması halinde kısa süreli, işimize yarayacak bir bilgiye ulaşılmasıdır.

Wikipedia.org yazarak girmek istediğiniz siteye giremezsiniz. Siteye girmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, Wikipedia.org yerine 0Wikipedia.org adresini kullanmanız.

 

Yasaklı olan : www.wikipedia.org

Girebileceğiniz site adresi: www.0wikipedia.org

 

 


] }

Yorum yapın