Windows 10 Hazırda Beklet Açma Ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Hazırda bekletme modu, dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan bir güç tasarruf modudur. “Uyku” modu, sistem hafızasına veri kaydeder ve az miktarda enerji tüketir. Hazırda bekletme modu ise, sıfır güç harcar ve verileri gizli bir dosya olarak “hiberfil.sys” adıyla sabit sürücüye kaydeder. Bilgisayarınızı açtığınızda, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Windows 10 Uyku Modu Nasıl Kapatılır? İsimli yazımızda da, uyku modunun nasıl kapatılacağı bilgisini vermiştik.

Sizlere bu yazımızda, Windows 10 hazırda bekletme açma, kapatma işleminin nasıl yapılacağının bilgilerini vereceğiz.

 

Windows 10 Hazırda Beklet Açma Ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Hazırda bekletme modunu iki şekilde etkinleştirebilir veya kapatabilirsiniz. Aşağıda iki yöntemden de bahsedeceğiz.

1.Komut İstemini Kullanarak Hazırda Bekletme Açma / Kapatma

Windows 10 hazırda bekletme modunu açma veya kapatmanın en kolay yolu komut istemini kullanmaktır. Komut istemiyle bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

[vurgu color=”#81d742″]#1 Komut istemini açmak için “Windows tuşu + R tuşuna basın, çıkan ekrana CMD yazarak komut istemcisini çalıştırın” veya Windows arama çubuğuna CMD yazarak karşınıza çıkan komut istemcisine tıklayın.

Calistir CMD

[vurgu color=”#81d742″]#2 Yönetici olarak açmış olduğunuz komut istemcisine [vurgu color=”#1e73be”]”powercfg.exe /hibernate off” komutunu yazarak, hazırda bekletmeyi kapatabilirsiniz.

[vurgu color=”#81d742″]#3 Tekrar aktifleştirmek için, [vurgu color=”#1e73be”]”powercfg.exe /hibernate on” komutunu yazmanız yeterli olacaktır.

 

2. Kayıt Defterini Kullanarak Hazırda Bekletme Açma / Kapatma

Kayıt defteriyle bu işlemleri yapabilmeniz için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

[vurgu color=”#81d742″]#1 Kayıt defterini açabilmek için “Win + R” tuşlarına basarak çalıştır açın. Ardından gelen pencereye “Regedit” yazın.

[vurgu color=”#81d742″]#2 HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Control \ Power içinde HibernateEnabled adlı DWORD değerini bulun, üzerine çift tıklayın. Hazırda bekletmeyi açmak için 1, kapatmak için ise 0 yazmanız yeterli olacaktır.

Kayit Defteriyle Hazirda Bekletme Acma Kapatma

 

Yukarıdaki iki yöntemde çalışan ve işinize yarayabilecek yöntemlerdir. Bu yolları denerken takıldığınız bir yerler olursa, yorumlarda bizlere sormaktan çekinmeyiniz.

 


] }

Yorum yapın