Windows 10 S Modu Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Microsoft Windows 10 S, eğitimde olanlar için tasarlanmış Windows 10 işletim sisteminin bir sürümüdür. Windows 10 S işletim sistemi, kullanıcıları yalnızca Microsoft Mağazası uygulama mağazasından uygulamaları indirmeye kısıtlar. Sonuç olarak, ana Windows 10 işletim sistemine göre daha güvenli olarak lanse edildi.

 

2018’de, Windows 10 S, Microsoft tarafından Windows 10’un birden çok sürümü tarafından karıştırıldığından tüketiciler tarafından S moduna dönüştürülmüştür. S modu esasen Windows 10 Home veya Windows 10 Pro’yu çalıştıran aygıtlardaki bir moddur.

 

Birçok bilgisayar mağazası listeleri, yeni Windows 10 S modu yerine Windows 10 S’yi listeleyecektir. Tüm niyet ve amaçlar için, onlar aynı şeydir. Şimdi ise gelin Windows 10 ‘un S modu ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıda ki sorulara geçelim.

 

 

Windows 10 S ve Windows 10 Aynı mı ?

Windows 10 S veya S modunda Windows 10, Windows 10 cihazlarında kısıtlanmış bir ayardır. S modunu çalıştıran bir dizüstü bilgisayar veya bilgisayar hala Windows 10’u çalıştırıyor, yalnızca tüm işletim sisteminin tüm işlevlerine sahip değildir.

 

 

S Modunda Windows 10 için Kısıtlamalar Nelerdir ?

Tam Windows 10 işletim sisteminin işlevselliğinin çoğu mevcut olsa da, S modunda Windows 10 dizüstü bilgisayar veya PC çalıştırırken bazı sınırlamalar vardır:

  • Uygulamalar veya programlar yalnızca Microsoft Store uygulama mağazasından indirilebilir.
  • Microsoft Edge varsayılan internet tarayıcısıdır.
  • Bing, varsayılan sistem arama motorudur.

 

 

S Modunda Windows 10’u Çalışmanın Yararları Nelerdir ?

Windows 10 S veya S modu bazı sınırlamalara sahip olsa da, aynı kısıtlamalar Windows 10 cihazını çeşitli şekillerde de geliştirir:

  • S modunda Windows 10’u kullanırken web sitelerinden program indirememesinden dolayı, aygıtınıza bulaşabilecek kötü amaçlı yazılım veya bilgisayar virüsü yükleme şansınız azalır.
  • S modunda Windows 10, çok sayıda arka plan programının aygıtınızı çalıştırmasını ve yavaşlamasını engelleyen, yalnızca Microsoft Mağazası’ndan indirilen Windows uygulamalarını çalıştırabilir. Bu, daha hızlı başlatma süreleri, düşük işlem gücüne sahip cihazlarda daha yumuşak çalışma ve daha uzun pil ömrü ile sonuçlanır.

 

 

Windows 10 S Nedir ?

S modunda Windows 10 adı verilen Windows 10 S, lise ve üniversite veya üniversite öğrencileri için tasarlanmıştır. Bu temelde modun cihazların nasıl kullanıldığını sınırlandırması, çalışmayı ve ödevlere odaklanmasını engellemesidir.

 

S modunda Windows 10 çalıştıran bir cihaz, aynı zamanda çok fazla teknoloji bilgisine sahip olmayan ve kötü amaçlı yazılım ve virüsleri düzenli olarak indirmeye eğilimli tüketiciler için de kullanılabilir. Bunun nedeni, Microsoft Mağazası’ndaki yalnızca Microsoft tarafından güvenli olarak işaretlenmiş uygulamalar sunan küratörlüğündeki uygulama seçimidir.

 

 

Windows 10 S Oyun Oynayabilir miyim ?

Video oyunları Microsoft’un Windows 10 S veya Windows 10’unu S modunda çalıştıran bir bilgisayarda oynatılabilir, ancak başlık seçimi Microsoft Store uygulama mağazasında bulunanlarla sınırlıdır.

 

S modunda Windows 10 çalıştıran bilgisayarlar genellikle eğitim amaçlı tasarlanmıştır ve Microsoft Store’da listelenmelerine rağmen, daha görsel olarak yoğun PC video oyunlarından bazılarını oynatamayabilirler.

 

 

S Modunda Windows 10’da Film İzleyebilir miyim ?

Dijital filmler ve TV bölümleri, Microsoft Edge web tarayıcısı ve Microsoft Mağazası’ndan indirilebilen Netflix ve Amazon Video gibi uygulamalarda normal web siteleri üzerinden görüntülenebilir.

 

 

Bilgisayarımda Windows 10 S veya S Modu Var mı ?

Bilgisayarınızda Windows 10 işletim sistemini aşağıdakileri yaparak kontrol edebilirsiniz:

  • Windows 10 Eylem Merkezi” ‘ni açmak için bilgisayar ekranınızın sağ alt köşesindeki küçük kare simgesini seçin. Dokunmatik ekran cihazınız varsa, ekranın sağ tarafından parmağınızla kaydırarak Eylem Merkezi’ni açabilirsiniz.
  • Tüm ayarları” seçin.
  • Ardından “Sistem” ‘i seçin.
  • Soldaki menüyü aşağı kaydırın ve “Hakkında” ‘yı seçin.
  • Ekranın sağ tarafında, Windows özelliklerine ulaşıncaya kadar bu sayfayı aşağı kaydırın. Bu başlığın altında, Edition’ın yanında, yüklediğiniz işletim sisteminin adı olacaktır. S modunda Windows 10 Home veya S modunda Windows 10 Pro yazıyorsa, cihazınızda S modu yüklü ve ayrıca şu anda aktif durumdadır.

] }

Yorum yapın