Windows Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

Genel sorunlarımızdan bir tanesi olan önbellek sorunu zaman ile bilgisayarımızda yavaşlama, işletim sisteminin şişmesi daha doğrusu hantallaşmaya sebep olabilir ki oluyor da zaten ?. Bu durumdan kurtulmak için ise yapmamız gereken işlemler belirli aralıklar ile Windows Önbellek Temizleme olacaktır.

 

Önbellek temizleme işlemi sizin bilgisayarınızı hızlandıracağı gibi bu önbellek olarak cihazınızın hafızasına alınan kayıt dosyaları, resimler, yazılar hatta ve hatta her bir programı açtığınızda o önbelleğin üzerine işlenen dosyalar gibi aklınıza gelebilecek her şey yer almaktadır. Bu yüzden her hani bir program açtığımızda bile bu dosyaların üzerine veriler işlenmektedir. Veriler zamanla yer tuta tuta epeyce bir alan israf etmektedir.

 

Bu yüzden Windows Önbellek Temizle işlemi belli aralıklarla yapılması gerekir. Bilgisayarınızı rahatlatmak ve iyi bir derecede performans ile çalışmasını hepimiz isteriz ?.

 

 

Windows Önbelleği Nasıl Temizlenir ?

 

Windows önbelliğini temizlemek için ise yapmamız gereken bir kaç küçük işlem bulunmaktadır. Bu işlemler CCleaner gibi önbellek temizle programlarının temizleyemediği bazı dosyalar vardır. Bu dosyaları ise bu programların yapmadığı işlemi el ile temizleyerek yapacağız. Windows Önbellek Temizlemek için :

 

 • Dosya gezginini açarak “Yerel Disk C” ye giriyoruz.
 • Yerel Disk C ‘yi açtıktan sonrasında ise “Windows” isimli klasörü bularak içerisine giriyoruz.
 • Windows klasörünün içinden ise “Prefetch” adlı klasörü bulup içerisine giriyoruz.
 • İçerisine girdiğimizde bizim açmış olduğumuz tüm programların kayıt dosyaları tutulmaktadır. Hepsini Ctrl+A tuşu ile seçip silebilirsiniz.

 

Bu sayede artık programlara dair tutulan kayıtlardan kurtulmuş oluyoruz. Ne kadar boş ve gereksiz bir dosya topluluğu olduğunuz sizde göreceksiniz. Bir sonra ki işlemimiz ise bilgisayarımızdan olay görüntüleyicisini açıp neler olup bittiğine dair tutulan kayıtları silmek.

 

 • Denetim Masası” nı açınız.
 • Denetim Masasını açtıktan sonrasında “Sistem ve Güvenlik” ‘i seçiniz.
 • Karşımıza gelen ekrandan ise bu sefer “Yönetimsel Araçlar” ‘ı seçmemiz gerekmektedir.
 • Bu sefer ekranımızda başka bir pencere açılacak ve karşımıza gelen klasörler arasından “Olay Görüntüleyicisi” ‘ne iki kez tıklayarak açınız.
 • Olay Görüntüleyicisi açıldıktan sonrasında ise sol tarafta bulunan “Windows Günlükleri” adlı klasörü aşağıya doğru açınız.
 • Altında bulunan klasörlere sağ tıklayarak “Günlüğü Temizle” seçeneğini seçin.
 • Günlüğü temizle adlı seçeneği seçtikten sonrasında ise “Temizle” butonuna basarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Unutmamamız gereken bir işlem vardır ki buda sadece Windows Günlükleri adı altında ki alt klasörleri temizlememiz gerekmektedir. Bilgisayarımızda ki çoğu önbellek yükü sorunundan kurtulduktan sonrasında ise yapacağımız işlem CCleaner gibi programlar sayesinde silemediğimiz önbellek verilerini silmektir.

 

CCleaner İndir

 

 • CCleaner tarzı programlardan yardım alarak kalan verileri silmemiz gerekmektedir.
 • CClenaer programını çalıştırıyoruz.
 • Ardından “Cleaner” başlığı altında ki tüm yerlere tik atarak arta kalan önbellek verilerinin silinmesini sağlayabilirisiniz.

 

Artık bu işlemleri yaptıktan sonrasında bilgisayarınızın daha rahat çalıştığını sizlerde göreceksiniz. Biraz bilgisayarınıza zaman tanıdıktan sonra ise bu işlemleri tekrar tekrar yapmak bizim avantajımız olacaktır ?.


] }

“Windows Önbelleği Nasıl Temizlenir ?” üzerine 9 yorum

 1. Bazen bilgisayarda yavaşlığın sebep olduğu bu önbellek dosyalarını silmek çok işe yarıyor. Video anlatımınızlada çok güzel göstermişsiniz sağolun hocam

  Cevapla
 2. Deginilmesi gereken windows acisindan önemli bir nokta ne zamandan beri bunu arastiriyordum elinize sağlık takipteyim makalelerinizi okuyorum teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın