WordPress Galeri Nasıl Oluşturulur ?

WordPress içerik yönetim sistemine dair yavaş yavaş bir çok eğitim videosu ve makalelerini girer WordPress ‘i kullanmaya başlayanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de galeri eklemektir ?.

 

Galeri ekleme bizim bir kaç tuş işlemimize bakacağı gibi yeni başlayanlar için karmakarışık bir sistem olarak WordPress içerik yönetim sistemi gözlerine gözükebilir. Önemli olan çokça ve yılmadan kurcalamaktır. Bir zaman sonrasında ise artık bu içerik yönetim sisteminde istediğiniz her işi yapabileceksiniz.

 

 

WordPress Galeri Nasıl Oluşturulur ?

 

WordPress ‘te iki farklı şekilde galeri oluşturabiliriz. Bunlardan birincisi bilgisayarımızdan yükleyeceğimiz resimler sayesinde olur iken bir diğeri ise internet sitenize daha öncesinden yüklemiş olduğunuz resimler ile galeri oluşturabilirsiniz. Galeri içinde ki resimlerin genişliğini, şeklini ve aklınıza gelebilecek her şeyi belirlemek sizlere kalmış bir durumdur. Bundan sonrasında ise WordPress Galeri Oluşturmak çok basit bir işlemdir.

 

WordPress ‘imizde oluşturmuş olduğumuz galeriler kullanmış olduğumuz temadan temaya farklılık gösterebilir. Farklı eklentiler sayesinde temanız da yer alan fotoğraf galerisinden kurtulabilirsiniz. WordPress ‘in marketinde bulunan bir çok eklenti sayesinde daha şık ve hoş duran ayrıcada bir çok özelliğe sahip olan galeri bulmanız mümkündür.

 

Bu kadar çok konuştuktan sonrasında ise iş geldi “WordPress Galeri Nasıl Oluşturulur ?” adlı konuya :

 

  • Galeriyi eklemek istediğiniz yazıyı açarak yazı sayfasının en solda üst tarafta bulunan “Ortam Ekle” butonuna basınız.
  • Karşımıza açılan pencereden sol tarafta bulunan menüler arasından “Galeri oluştur” ‘u seçiniz.
  • Galeri oluşturma başlığı altında ise bizleri iki seçenek karşılamaktadır bunlar “Dosya Yükle” ve “Ortam Kütüphanesi” olarak ikiye ayrılmaktadır. Dosya yükle seçeneğini seçerek bilgisayarımızda ki olan dosyalardan galeri oluşturabilir iken Ortam Dosyasını seçerek internet sitemizin sunucusunda bulunan dosyalardan galeri oluşturabiliriz.
  • Resimlerimizi seçtikten sonrasında ise sağ alt tarafta bulunan “Yeni galeri oluştur” adlı butona basınız.
  • Karşımıza gelecek olan diğer bir ekranda ise istemediğimiz resimleri galeriden çıkartabilir sıralarını değiştirebilir ve resimlere başlık ekleyebiliriz. Bu ayarları yaptıktan sonrasında tekrardan sağ alt tarafta bulunan “Galeri ekle” butonuna basınız.

 

Bu sayede WordPress içerik yönetim sistemini kullanan internet sitenizin istediğiniz yazılarına galeri ekleyebilirsiniz.


] }

“WordPress Galeri Nasıl Oluşturulur ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın