WordPress Favicon Nasıl Eklenir ?

Yeni yeni kurduğumuz WordPress içerik yönetim sistemini kullanan internet sitemizde her gün yeni bir şeyler öğreniyor oluşumuz doğrudur. Gün geçtikçe kendinize daha fazla şeyler katmalı ve sitemizi daha çok son kullanıcıya hitap edecek şekilde düzenlemeye başladığımızda pek önemli olmasa bile gün geçtikte kullandığınız internet tarayıcınızın sekmesinde sitenize dair bir resim bulunmadığını, bunun sizi diğer sitelerden kötü yönde ayırdığı göreceksiniz. Bu yüzden WordPress sitenize favicon eklemek önemli bir hal almaktadır.

 

 

Favicon Nedir ?

Genelde arama motoru üzerinden gelen kullanıcıların hafızasında sitenize dair bir imaj bırakmak adına internet tarayıcısında internet sitenizin adının yanında çıkan resimdir. Bu resim kullanıcının hafızasına kazınır iken her gördüğü yerde sizin internet sitenizi hatırlayacaktır. Bu size daha fazla bir bilinirlik ve tanınırlık imkanı sağlayacaktır.

 

Hemde diğer sitelere oranlar WordPress Favicon eklemek, pek bilmeyen kişiler bile önemsenmeyecek bir detaymış gibi görmek yerine tarayıcınızda sekme çubuğuna baktığınızda bir favicon resminin sizi diğer sitelerden ne kadar kötü bağlamda ayırdığını sizlerde göreceksiniz.

 

 

Favicon Nasıl Oluşturulur ?

Favicon dosyaları genel olarak sitenizin logosundan yada sitenizi ifade eden görsellerden oluşmaktadır. Fakat genel olarak Adobe Photoshop gibi resim editörleri üzerinden kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

 

Kullanmış resim editörleri üzerinden 16*16, 32*32, 64*64 ve 128*128 gibi oranlı boyutlarda Favicon görselini oluşturabilirsiniz.  Oluşturmuş olduğunuz görselde dikkat etmeniz nokta ise .png formatı ile kaydetmek olacaktır. PNG formatı sayesinde resimleriniz transparanlık gösterirken internet tarayıcısının sekmesinde daha güzel bir görünüm sağlayacaktır.

 

Bazı kişilere danıştığınızda illa ki favicon görselini .ico uzantılı dosyalı olmalıdır diye tutturacaktır. Fakat genelde böyle bir kural yoktur. Günümüzde bir çok kişi favicon dosyalarını .png formatlı olarak internet sitelerine yükler. Tarayıcı uyumlulukları bakımından da bu zamana kadar hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Fakat yinede siz içim rahat olsun diyor iseniz http://www.favicon.cc/ adlı internet sitesine girerek bilgisayarınızda yapmış olduğunuz ve .png uzantılı olarak kaydettiğiniz görseli, bu siteye yükleyerek .ico uzantılı şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

 

WordPress Favicon Nasıl Eklenir ?

Favicon ekleme işlemine dair diğer tüm bilmemiz gereken işlemleri öğrendikten sonrasında ise sıra WordPress içerik yönetim sistemi ile yönettiğimiz internet sitesine bir favicon görseli ekleme işlemini tamamlamaya geldi.

 

Genelde ise çoğu yeni yeni bu sektöre adımını atan insanlar bazı yükledikleri yada satın aldığınız temanın ayarlarında bu terim ile karşılaşarak ne olduğunu öğrenirler. Eğer kullanmış olduğunuz temanın ayarlarında favicon’a dair bir özellik var ise favicon dosyanızı buradan da yükleyebilirsiniz. Eğer yok ve siz WordPress için favicon ekleme işlemi istiyor iseniz aşağıda ki maddeleri takip etmeniz durumunda bu işlemi başarı ile tamamlayacaksınız.

 

  • Bilgisayarınızdan “WordPress admin paneli” ne giriş yapınız.
  • Daha sonrasında sol tarafta yer alan menülerden “Görünüm” başlığı altından “Özelleştir” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza açılan sayfada “Site kimliği” menüsü çıkacaktır ve o butona tıklayınız.
  • Site kimliğine tıkladıktan sonrasında “Site ikonu” şeklinde bir yer görecek ve hazırlamış olduğunuz favicon dosyanızı buraya yükleyerek sitenize favicon ekleme işlemini tamamlamış olacaksınızdır.

 

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz yazımızda sizlere favicon nedir, favicon nasıl yapılır ve WordPress favicon nasıl eklenir konularına değindik. Artık bundan sonrasında yeni kuracağınız internet sitelerinde ufak ve uğraştırıcı olmayan ama etkisi büyük olan favicon’un ne demek olduğunu biliyor, nasıl yükleme işlemini yapacağınızı öğrendiniz demektir.


] }

Yorum yapın