WordPress Tema Silmek

Bazen kullanmadığınız temaları silmek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki şuan ki kullandığımız WordPress daha güncelleme olarak tema silme özelliğini içinde barındırmamaktadır. Bizimde hostingimize bağlanıp temamızı silerek bu işlemi halledebiliriz. Uğraştırıcı mıdır derseniz ; bence kesinlikle hayır.

 

Yapacağımız işlem bir Ftp programı kullanıp internet sitemizin bulunmuş olduğu sunucuya bağlanmaktır. Ondan sonrasında ise klasörler içerisinden temaların yüklendiği klasörü bulup istediğimiz temayı silmekle işlemi bitirmiş oluruz.

 

Yeni yeni WordPress öğrenmeye kalkan insanların ilk başlarda yaşadıkları temel sorunlardan bir tanesi olan bu konu aslına bakarsanız o kadarda zor değil. İleride bir gün WordPress kendi admin paneli üzerinden bu kurmuş olduğumuz temaları kaldırma işlemini sunarsa ne ala.

 

WordPress Tema Silme işlemini yaparak internet sitenizin bağlı bulunduğu sunucunun yükünü hafifletmiş olarak internet sitenize hız kazandırırsınız. Bende sizler gibi WordPress öğrenmeye başladığım ilk zamanlarda bulduğum bütün temaları kurup denemiş ve silmeyi becerememiştim. Ve o admin panelinde ki temaların kalabalıklığı beni rahatsız etmeye başlamıştı.

 

WordPress Temalarını silmek ile sadece iş bitmiyor. İşlerimiz büyüdüğünde kullanmadığımız ne var ise silmeliyiz. Nedeni ise basit. Sunucumuzda ki kaynaklar boş yere tükenmesin. Ram ‘iniz fazla dolmasın gibi her şeyden fazla kaçınacaksınız dır.

 

Şimdi ise sizler ile geçelim bu WordPress Temalarını Nasıl Silinir ? işlemine :

 

 

WordPress Temaları Nasıl Silinir ?

  • Ftp programıyla hostinginize bağlanınız.
  • WordPress i kurduğunuz dizine girip “public_html” dosyasını bulup içine giriniz.
  • public_html dosyasına girdikten sonra karşımmıza çıkan dosyalardan “wp_contet” ‘in içine girmemiz gerekmektedir.
  • Son kez olarak bir kez daha dosya içine giricez arkadaşlar gireceğimiz dosyanın adı “themes” ‘dir.
  • Bu klasörün içine girdiğimizde temaların hepsi adı ile kategori olmuş şekilde karşınıza çıkacaktır.
  • Klasöre girdikten sonra istediğiniz temayı üzerine bir kez tıklayıp “Delete” tuşu sayesinde silebilirsiniz.

 

Eğer ilk defa yapıyorsanız ve yanlış bir şey yapmaktan korkuyorsanız dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririm. Sileceğiniz dosyanın doğru dosya olduğunu ve doğru klasörlere girerek silme işlemini yaptığınıza emin olun. Eğer yanlış bir klasörde ki bir dosyayı siler iseniz WordPress ‘inizin çalışma şeklini bozabilme ihtimaliniz vardır. Bence korkmayın ama canım o kadar klasör arasından doğru klasörü mü bulamayacaksınız ?.  Siz yinede ne olur ne olmaz diyorsanız dosyalarınızın bir kopyasını almakta fayda vardır ?.


] }

“WordPress Tema Silmek” üzerine 3 yorum

  1. Hocam güzel konuya değinmişsiniz. Ben kendim bu yöntemi biliyorum fakat yeni başlayanlar için gayet sade güzel anlatım olmuş. Kesinlikle kullanmadığınız temaları silin fazla yer kaplamasınlar.

    Cevapla

Yorum yapın