Yandex Metrica Nedir, Ne İşe Yarar ?

Türkiye pazarına 2011’de giriş yapan Yandex, 2012 yılında da Yandex Metrica’yı web analizinde en iyi olma arzusu ile sunmuştur. Yandex Metrica web analizinde dünya üzerinde en çok kullanılan sistemlerden birisidir. Modern bir arayüzü ile çok yönlü özelliklersunmaktadır.

 

 

Yandex Metrica Nedir ?

Ücretsiz olan Yandex Metrica, web sitelerinin ziyaretçi analizlerini ve takibini sağlamakta olan bir uygulamadır. Yandex Metrica, ziyaretçi analizinde gelişmiş bir sisteme sahiptir. Hizmeti kullanmak için bir Yandex hesabı açmanız gerekmektedir. Sonra Yandex Metrica’nın sayaç ekleme sayfasına ulaşarak, siteniz için sayaç oluşturmanız gerekmektedir.

 

Siteniz için sayaç oluşturduktan sonra sitenizin analizinde kullanmak istediğiniz özellikleri seçmeniz gerekmektedir. Bu özellikler; oturum kaydı, kaydırma haritası, form analizi, eş zamansız kod, tarayıcının adres satırında hash’in takip edilmesi, bilgi sağlayıcı, alternatif CDN, otomatik indekslemeyi kapatma, XML siteler için, e-ticaret verilerinin Yandex Metrica’ya aktarımı gibi özelliklerdir.

 

Tüm bu özelliklerden istediklerinizi seçtikten sonra, sayfanın alt kısmında bulunan izleme kodunu sitenin header.php içiresindeki <head> tagların arasına yaptırmanız gerekmektedir. Bundan sonra sayaç kurulumunuz tamamlanmış olacaktır.

 

 

Yandex Metrica Ne İşe Yarar ?

Yandex Metrica, sitenizdeki ziyaretçi trafiğinin yanı sıra, eğilimlerini ve kullanıcıların davranışlarını da analiz etmeye odaklanmaktadır. Bu sayede ise dijital platformlardaki işlerin gelişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

 

Bu sistem sayesinde, ziyaretçilerin sitede hangi bağlantılara, butonlara tıkladıklarını, sayfayı nereye kadar kaydırdıklarını, hangi tuşlara bastıklarını, yaptıkları imleç hareketlerini görebilmektesiniz. Bu sayede ise sitedeki kullanıcıların ihtiyaçlarına göre daha akılcı yenilikler yapabilmektesiniz.

 

Yandex Metrica ile ısı haritası ve webvisor özelliklerini de kullanabilmektesiniz. Isı haritası ile ziyaretçinin tıkladığı tüm alanları ısı haritası şeklinde görebilmektesiniz. Webvisor ile de her oturumu video izler gibi izleyerek ziyaretçilerin tüm hareketlerini takip edebilirsiniz. Karmaşık ayarlar gerektirmeyen bu özellikler aynı zamanda da ücretsizdir.


] }

Yorum yapın