Youtube Kanalı Nasıl Kurulur? (Adım Adım Anlatım)

Youtube kanalı kurmak, günümüzde birçok kişinin kitlelere ulaşmak amacıyla kullandığı bir araçtır. Açılan kanalın konusu tamamen kişiye özgündür ve bilgilendirme, ilgilenilen hobileri paylaşma, müzik yapma gibi birçok farklı konuda olabilmektedir. Youtube kanalı açarak içerik üretmek ve bu üreticilikten para kazanmak mümkündür.

Youtube Kanalı Kurmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Youtube kanalını açmadan önce dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Açılacak Youtube kanalının içeriğinin belirlenmesi bu iş için temel yapı taşıdır. Kanalın içeriği kanalı açacak kişinin ürünleri olmaktadır. İçerik konusu belirlenirken ne kadar kapsamlı olacağı, hangi kitlelere hitap edeceği, içeriği üretmek için hangi materyallere sahip olunduğu gibi kriterler, içeriğin sınırlarını belirlemekte yardımcı olmaktadır.
  • Bir diğer önemli adım Youtube kanalının adını belirlemektir. Kanal adı izleyecek kişiler için ilk izlenimi oluşturmaktadır. Belirlenen kanal adı artık kanalın etiketi, bir nevi markası olmaktadır. Bu nedenle kanalın adı seçilirken içerik hakkında fikir veren, kısa ama etkili bir ad olmalıdır. Bu seçim dikkatli bir şekilde yapılmalıdır çünkü kanal adının değişmesi yaklaşık 3 aylık bir süreyi bulmaktadır.

youtube kanali kurma

Youtube Kanalı Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Youtube kanalı kurmak tamamen ücretsiz bir işlemdir. Bu işlem için gerekli aşamalar sırasıyla şu şekildedir:

  • Youtube’a giriş yapabilmek için öncelikle bir Google hesabına sahip olunmalıdır. Youtube açıldıktan sonra gelen giriş ekranına Google hesap bilgileri girildikten sonra giriş yapılmaktadır.
  • Giriş yapıldıktan sonra sağ üst menüde “Kanalınız” kısmına girilmelidir. Buradan “Kanalı Özelleştir” kısmına tıklanmalıdır.
  • Profil fotoğrafı kısmına kanalı tanıtacak bir fotoğraf eklenmelidir. Bu fotoğraf başka kanallara veya kişilere ait olmamalıdır, tamamen özgün ve kanal ile bağdaşacak bir fotoğraf seçilmelidir.
  • Kanalın kapak fotoğrafı niteliğinde olan kanal resmi eklenmelidir. İzleyicilerin dikkatini çekmesi istenilen şeyler bu fotoğrafa eklenebilmektedir. Kanal fotoğrafı dosyasının yüklenebilmesi için 2560*1440 piksel olması gerekmektedir.
  • Kanal ve içerik ile ilgili açıklama yapmak için ana kanal bölümünden “Hakkında” kısmına tıklamak, sonrasında “Kanal Açıklaması” bölümüne tıklamak yeterlidir. Bu bölmede yazılanlar herkes tarafından görülmektedir bu nedenle Youtube kanalı ile ilgili yapılacak duyurular, bilgilendirmeler ve güncellemeler buradan yapılabilmektedir.

Bu işlemlerden sonra Youtube kanalı açılmış ve video yüklemeye hazır olmuş olacaktır. İsteğe göre diğer özelleştirme seçeneklerinden kanala sosyal medya hesaplarını bağlamak gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Youtube Kanalı Kurulduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Youtube kanalının daha büyük kitlelere ulaşması için kanalın içerik yönetimi ile ilgili planlamalar yapılmalıdır. Bu planlamalar dahilinde dikkat edilmesi gereken temel konulardan biri kanala video yükleme sıklığıdır. İzleyicilerin kanala alışması ve beklentilerini karşılaması açısından videoların düzenli aralıklarla paylaşılması gerekmektedir. Kanalı öne çıkartacak bir diğer önemli konu ise tanıtımdır. Sosyal medya üzerinden verilen reklamlar veya diğer kanallarla yapılan iş birlikleri kanalın öne çıkmasında önemlidir. Kanal yönetiminde izleyicilerle bilgi alışverişinde bulunmak ve geri dönüşlere önem vermek Youtube kanalının izlenimini iyileştirmektedir.


] }

Yorum yapın