Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Halk içerisinde sabıka kaydı diye bilinen adli sicil kaydı, diğer adıyla da temiz kaydı kişinin evveliyatında bir suçu olup olmadığını gösteren bir belgedir. Sizlere bu yazımızda Adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını vereceğiz.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sabıka kaydı, birçok kurumun işe alım sürecinde kişilerden talep ettiği belgedir. Bu belge ile kişinin geçmişinde bir suça karışıp karışmadığı, herhangi bir kısıtlamasının olup olmadığı görülebilmektedir. Teknolojinin bu seviyelerde olmadığı zamanlarda, genellikle adliyelerden alınan bu belge, günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte artık internet üzerinden ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Aşağıdaki adımları takip ederek, adli sicil kaydı belgesini alabilirsiniz.

 

[vurgu color=”#81d742″]1# https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine gidin. Giriş yaptıysanız direkt olarak sayfaya yönlendirileceksiniz. Giriş yapmadıysanız, kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girerek giriş yapmanız gerekmektedir.

[vurgu color=”#81d742″]2# Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan sayfada, giriş bilgilerinizi tekrar yazıp giriş yapmanız gerekiyor.

Kimligimi Simdi Dogrula
E-Devlet üzerinden yapacağınız bu işlemde, kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

 

[vurgu color=”#81d742″]3# Burada, sayfayı biraz aşağıya doğru kaydırın. “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğini onaylayın ve aşağıda bulunan “Devam” butonuna basın.

Adli Sicil Kaydi Devami

 

[vurgu color=”#81d742″]4# Son aşamada, aşağıda işaretlediğimiz yerleri doldurmanız gerekiyor. Ardından, “Sorgula” butonuna tıklayın.

Adli Sicil Kaydi Sorgulama Kurum Secimi

 

[vurgu color=”#81d742″]5# Adli sicil kaydı sorgulama işlemini tamamladınız. Bu sayfada, sağ üst köşede bulunan “Dosyayı İndir” sekmesine tıklayarak indirme işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

İşlem sırasında takıldığınız bir yer olursa, yorumlarda bizlere sormaktan çekinmeyiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden yapabileceğiniz başka bir işlem olan, Kayıtlı telefon hattı sorgulama nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını verdiğimiz yazımızı da okuyarak, adınıza kayıtlı olan hatları sorgulayabilme olanağınız bulunmaktadır.


] }

“Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın