Bitcoin Ne Zaman Ortaya Çıktı, Mantığı Nedir?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan bir oluşumdur. 2008 yılında Satoshi Nakamoto 8 sayfalık bir whitepaper göndererek süreci başlatmış oldu. Gönderdiği whitepaper, çözüme yönelik teknik analizler ile dolu olan bir iş planıdır. Satoshi Nakamoto’nun hazırladığı whitpaper iş planı, bankacılık ile ilgili bir dizi çözüm önerisinde bulunmaktaydı. Zamanla bu çözüm önerileri ilgi toplayarak günümüzde adından sıkça bahsedilen Bitcoin olarak karşımıza çıkmaktadır.

Satoshi Nakamoto, herkesin ilgisini çekmeyi başardıktan sonra deneysel çalışmalarını hayata geçirmek için 2009 yılında ilk Bitcoin’i ortaya çıkarmıştır. İlk bitcoin ortaya çıktıktan sonra 2010 yılında her şey yolunda gitmesine rağmen Satoshi Nakamoto’dan haber alınamamıştır. Satoshi Nakamoto 2011 yılında bir açıklama yaparak Bitcoin projesi ile ilgilenmeyi bıraktığını ve işi farklı kişilere devrettiğini duyurarak herkesi şaşırtan önemli bir kararın altına imza atmıştır.

Satoshi Nakamoto göre Bitcoin’in temel mantığı, komisyonsuz para akışı sağlamaktadır. Bankaların EFT veya Havale ücretlerinden aldığı komisyon tutarı Bitcoin’de ortadan kalkarak internet üzerinden para göndermek zaman ve ek bir ücrete tabi tutulmadan gerçekleşebilecekti. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile sunduğu çözüm önerisi banka sistemini ortadan kaldırmaya yönelik olarak algılandığı için büyük tartışma konusu olmuştur.

Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılan bir fikir olarak 2008 yılında büyük tepkileri üzerine çektikten sonra deneysel olarak hayata geçirilmiştir. Bitcoin resmi kurumlar ile bağlantısı olmayan fakat ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen üçüncü parti hizmet aracı olarak kullanılan dijital bir para değeridir. Küresel piyasada Dolar ve Euro’ya alternatif olarak gösterilse de aracı kuruma gerek kalmadan transfer yapabilmeyi sağlayan, somut olmayan bir dijital para değeridir. Kısaltması BTC olarak geçmektedir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin kullanımı hakkında en merak edilenlerden biri hangi amaçla kullanılabileceğidir. Yatırım amaçlı veya alışveriş için kullanılacak olan dijital para değeri için önce Bitcoin hesabı oluşturmak gereklidir. Kullanıcılar Cüzdanlarını yani sanal belleklerini oluşturduktan sonra içerisine Bitcoin veya kripto paralarını depolayabilir. Cep telefonlarına kolayca indirilebilen bazı programlar sayesinde internet üzerinden cüzdan açılışı yapılabilir. Kullanıcılar dilediği kadar cüzdan oluşturarak Bitcoin’lerini depolayabilir.

5G teknolojisi nedir, özellikleri nelerdir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Kullanımında Dikkat Edilecekler

bitcoin kullaniminda dikkat edilecekler

Bitcoin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde açıklanabilir:

  • Cüzdan oluşturuken her kripto paranın algoristması farklı olduğu için ayrı bir cüzdana ihtiyaç olabilir.
  • Tek bir cüzdan ile tüm kripto paraların kontrolünü yapmak mümkün değildir.
  • Cep telefonlarına indirilecek olan servis veya uygulamaların hangi kripto paraları desteklediği iyi bir şekilde araştırılmalıdır.
  • Birden fazla kripto paraya destek veren cüzdanlar alternatif çözümler üretebilir.
  • Yatırım amaçlı Bitcoin almayı düşünenler cüzdan açmak zorunda değildir.
  • Kripto borsaları mevcut kripto depolamak için kullanılabilir.
  • Satılan veya çıkarılan Bitcoin’ler borsalara yollanabilir ve tutulabilir.
  • Tüm kripto borsaları güçlü altyapı güvenlik sistemine sahip değildir.

] }

Yorum yapın