Bitcoin Ülkelerden Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Son günlerin en çok konuşulan konularından birisi olan Bitcoin, bir yandan geliştiricininin yüzünü güldürürken bir diğer yandan da dünyanın enerjisini sömürüyor. Bitcoin ülkelerden daha fazla enerji tüketiyor. 

İngiltere’nin köklü üniversitelerinden olan Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre popüler kripto para birimi Bitcoin, yıllık 60.45 terawatt / saat enerji tüketiminde bulunuyor. Bitcoin bu enerji tüketimiyle birlikte dünyanın pek çok ülkesinden daha fazla enerji tüketiyor. 

Bitcoin Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kripto para birimi Bitcoin’in diğer yüzünü gözler önüne serdi. Son zamanlarda tekrardan yükselişe geçmesiyle bilinen ve yatırımcılarının yüzünü güldüren Bitcoin, dünyanın enerjisini sömürüyor. Yapılan araştırmaya göre Bitcoin, dünyanın 176 ülkesinden daha fazla enerji tüketiyor. Araştırma verilerine göre ayrıca Bitcoin küresel enerji tüketiminin yüzde 0.28’ini tek başına kullanıyor. 

Bitcoin Ulkelerden Daha Fazla Enerji Tuketiyor 2 300x225

Cambridge Üniversitesi tarafından yayınlanan Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre kripto para biriminin yıllık enerji tüketimi 60.45 terawatt / saat seviyesinin üzerine çıktı. Bitcoin’in bu tüketim verileri başta İsviçre, Yunanistan, Portekiz ve Danimarka olmak üzere 176 ülkeden daha fazla enerji tüketiyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre ülkemiz 2018 yılında 292 terawatt / saat enerji tüketti. Bu veriyi Bitcoin enerji tüketimi ile oranladığımızda Bitcoin’in yıllık ülkemizin beşte biri kadar enerji tükettiğini söyleyebiliriz. 

Kripto para sektöründeki büyüme arttıkça enerji tüketiminde de ciddi artışlar oluyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yükselmesiyle birlikte Bitcoin enerji tüketiminin de geçtiğimiz yıla göre ciddi bir şekilde arttığı görülüyor. Yapılan bir diğer araştırmaya göre Bitcoin ağının önemli bir kısmı Çin’de bulunan kömür yakıtlı veri merkezleriyle oluşturulmuş durumda.


] }

Yorum yapın