Chrome ile Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Google Chrome’un bu kadar mükemmel hale gelmesi ile birlikte kullanıcıların güvenliğide her daim önplanda tutulmaya başlandı. Herhangi bir web siteye üye olurken oluşturduğunuz yeni şifrenin güçlü olması sizi alışverişlerinizde veya güvenliğiniz konusunda her zaman güvenli kılacaktır. Chrome tam olarak bu noktada kullanıcılarının güçlü şifre oluşturmada yaşadığı zorlukları göz önünde bulundurarak “Güçlü Şifre Oluştur” fırsatını sundu.

Şifreleri daha güçlü ve güvenli hale getirmek için sizlere adeta bir kılavuzluk hizmeti sunan Chrome çevrimiçi üye olduğunuz sitelerde kullandığınız şifrelerde “Şifreyi Kaydet”  özelliğini kullanmanızı önermektedir. Şifreler kaydedildikten sonra Google Chrome’un mükemmel algoritması ile birlikte bu şifreler otomatik olarak gmail hesabınız ile senkronize olarak giriş yaptığınız her cihazda ekstra bir şifre girmeden kullanma imkanı sunuyor. Güçlü şifre oluşturma konusunda Chrome, bir düğme yardımı ile internet ortamında kullanılabilecek en güçlü şifreleri oluşturma hizmeti veriyor.

Google Chrome ile Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Chrome ile güçlü şifre oluşturmak aslında hiçte tahmin edildiği kadar zor bir işlem değildir. Aşağıda maddeler halinde verilen adımları dikkatlice tahmin ettiğiniz süreç sonunda online olarak kullanabileceğiniz güçlü bir şifreye sahip olabilirsiniz.

Chrome Sifre 150x150

     1. İlk olarak Google Chrome’da aktif olarak kullandığınız gmail hesabınızın açık olduğundan emin olun.
     2. Bir sonraki adımda web çubuğunun sağında bulunan profil kısmına tıklayın.
     3. Karşınıza çıkan seçenekler arasında “Şifreler” olarak belirlenmiş kategoriye giriş yapın.
     4. Eğer açık değilse “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” butonunu aktif hale getirmelisiniz.
     5. İlk 4 adımı doğru bir şekilde tamamladıktan sonra şifre oluşturacağınız websiteye gitmelisiniz.
     6. Şifre oluşturma kısmına geldikten sonra karşınıza çıkan “Önerilen Şifreyi Kullan” seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımlar ile birlikte Google Chrome tarafından önerilen en güçlü şifreyi kullanabilirsiniz.

Google Chrome’da Kayıtlı Olan Şifre Nasıl Değiştirilir?

Google Chrome aracılığı ile web ortamında kullanabileceğiniz mükemmel bir şifreye sahip olduktan bir süre sonra bu şifreyi değiştirmek istediniz. Bu durumda da aynı şekilde oluşturma adımlarında olduğu gibi çok kolay bir süreç sizleri bekliyor olacaktır.

 1. Hangi hesabın şifresini değiştirmek istiyorsanız o hesaba gerekli yerden giriş sağlayın.
 2. Şifreyi değiştirmek için sizlere ayrılan bölüme tıklayın.
 3. Ardından “Yeni Şifre” alanına ulaştığınızda Google Chrome tarafından sizlere yeni bir şifre önerisi yapılacak. Bu şifre ile tekrardan yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Son olarak yeni şifrenizi girdikten sonra değişiklikleri kaydet butonuna basmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu adımların ardından eğer şifreniz Google Chrome’da kayıtlıysa oradan da değiştirmeniz gerekecek. Bunu ise;

 1. Giriş yapacağınız web siteye yeni şifreniz ile giriş yapın.
 2. Sağ üst kısımdan aşağıya doru bir menü belirecek, bu menüden “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

] }

Yorum yapın