Huawei’in Android Rakibi HongMeng İşletim Sisteminin Duyurulacağı Tarih Belli Oldu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei yaptırımının ardından Huawei Android işletim sisteminden çıkartılmıştı. Huawei’in geliştirmeye başladığı HongMeng işletim sisteminin duyurulacağı tarih belli oldu. 

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Huawei, Geliştiriciler Konferansı için merak edilen tarihi verdi. Huawei’in bu etkinlikte HongMeng işletim sistemini duyurması bekleniyor. 

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan ticaret anlaşmazlığından en çok etkilenen Huawei olmuştu. Casuslukla suçlanan Huawei, başta Google olmak üzere pek çok markanın yaptırımlarına maruz kalmıştı. 

Indir 300x169

Geçtiğimiz hafta Japonya’da düzenlenen G20 zirvesine katılan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çin Başkanı Xi Jinping ile bir arata geldi. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından Huawei’in geleceği konusunda açıklama yapan Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin donanımlarını Huawei’e satabileceğini belirtti. Trump açıklamasında Android konusunda bir açıklama yapmadı. 

Huawei CEO’su : Geri Adım Atılması Önemli Değil

Android geleceği belirsiz olan Huawei için kendi işletim sistemini geliştirmekten başka bir çare görünmemesi Huawei’i kendi işletim sistemini geliştirmeye itti. Uzun süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalarını sürdüren Huawei, 9 Ağustos tarihinde, “Huawei Geliştiriciler Konferansı” düzenleyecek. 

Huawei İşletim Sisteminin İsim Haklarını Aldı!

Huawei’in gerçekleştireceği bu etkinlikte kendi işletim sistemi HongMeng OS işletim sistemini duyurması bekleniyor. Ülkemizde bile kayıt aldına alınan Huawei’in kendi işletim sistemi akıllı telefonlara ek olarak, tabletler, bilgisayarlar, arabalar, televizyonlar ve akıllı giyilebilir ürünlerde kullanılabilecek. İşletim sistemini test etmek için 1 milyon adet HongMeng yüklü cihaz hazırlayan Huawei, kendi işletim sistemini global pazara Ark OS ismiyle de sunabilir. Açık kaynak koduna sahip olacak olan ve Android altyapısı üzerine kurulu olacak olan Huawei işletim sistemi bu açıdan Android uygulamalarını kolaylıkla çalıştırabilecek. 

Huawei’in yeni işletim sistemine dair ilk bilgilerin Huawei Geliştiriciler Konferansı’nda aktarılması bekleniyor. 


] }

Yorum yapın