Kapat
Miracast
Bilgisayar 5.523 1

Miracast Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Bilgisayar ekranınızı TV’ye, ikinci bir monitöre veya projektöre yansıtmak (veya “yayınlamak”) istiyorsanız, geçtiğimiz on yıl boyunca bir HDMI (veya alternatif) kablo tercih edilmiştir. Ama zaman değişmektedir. Hem bilgisayarınız için hemde telefonunuz için bu teknolojiyi kullanarak ekranınızı bir kablo kullanmadan başka bir cihaza aktarmak mümkündür.

 

HDMI teknolojisi 2002’de tasarlandı. 2004’te satılan beş milyon uyumlu cihaz, 2005’te 17.4 milyon, 2006’da ise 63 milyona ulaştı. Dünyada artık 3,5 milyardan fazla HDMI cihazı var. Ama şimdi, HDMI’yı kullanılabilirlik ve rahatlık içinde en az bir kez kağıda aktaran Miracast teknolojisine sahibiz.

 

 

Mirecast Nedir ?

Wi-Fi Alliance, 2012’de Miracast teknolojisini piyasaya sürmüştür. O zamandan beri “Wi-Fi üzerinden HDMI” olarak adlandırıldı – teknik olarak doğru değil, ancak bu fikri birazda olsa karşılamaktadır. Özünde, uyumlu aygıtların birbirini bulmasına, birbirine bağlanmasına ve ilgili ekranlarını kablosuz olarak yansıtmasına izin vererek çirkin ve hantal HDMI kablolarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Microsoft, Google, Roku, Amazon ve diğer birçok teknoloji medya devlerinin kabul ettiği sektör standardı bir standart haline gelmektedir.

 

Miracast, Google’ın Chromecast veya Apple’ın AirPlay’i tarafından kullanılan teknolojinin aynısı değildir. Aslında, birçok gözlemci Miracast’in Apple’ın tescilli sistemine doğrudan bir yanıt verdiğini düşünmektedir.

 

 

Mirecast Nasıl Çalışır ?

Bu teknoloji, iki cihazın doğrudan, eşler arası bir Wi-Fi bağlantısı oluşturmasını sağlayan bir protokol standardı olan Wi-Fi Direct’i kullanır. Bu bağlantı, bir aracı olarak kablosuz yönlendiriciye ihtiyaç duymadan birbirlerine bağlanabilmelerini sağlar.

 

Pratikte bu, ev ağınıza güvenmediği anlamına gelir. Bluetooth gibi düşünün, Wi-Fi’ye ihtiyaç duymayan başka bir cihazdan cihaza kablosuz bağlantı türünü sağlamaktadır. Miracast cihazları kendi “ağlarını” oluşturur ve verileri ileri ve geri aktarır. WPS ile bağlantı formları ve WPA2 ile güvence altına alınmıştır.

 

Media-wise, Miracast, H.264 kodekini kullanır, 1080p video çözünürlüğünü görüntüleyebilir ve 5.1 surround ses sesi üretir. Ayrıca, herhangi bir Miracast cihazının herhangi bir güçlük yaşamadan DVD’ler ve müzik gibi telif hakkı korumalı içeriği yansıtabileceği anlamına gelen bir DRM katmanından faydalanır.

 

 

Neden Miracast Kullanmalıyım ?

Miracast’in en önemli faydası, birçok farklı cihaz türünde yaygın olarak benimsenmesidir. Çoğu insan Miracast’ı hiç duymamış olmasına rağmen, iyi haber aslında oldukça yaygın olarak kullanılmasıdır.

 

Ekim 2012 itibariyle, Google Android 4.2 ve daha yeni sürümlerin Miracast protokolünü destekleyeceğini duyurdu. Windows, 2013 yılında Windows 8.1 sürümüyle Miracast işlevselliğini ve Blackberry, Roku, Amazon Fire ve en yeni Linux dağıtımlarını hızla takip etti. Göze çarpan istisna ise Apple’dır.

 

Tüm Miracast cihazlarının Miracast marka adını taşımadığını bilmek önemlidir. Örneğin, LG’nin SmartShare, Samsung’un AllShare Cast, Sony’nin Ekran Yansıtması veya Panasonic’in Ekran Yansıtma özelliğini kullandıysanız, Miracast’i kullanmışsınız demektir.

 

Örneğin :

Smart Share Nedir ?

 

yazımıza göz atarak LG ‘de kullanılan bu teknolojiye aslında altında yatan Miracast teknolojisinin farkına varabilirsiniz.

 

Miracast ‘ın diğer önemli faydaları şunlardır:

  • Wi-Fi gerekmez: Bir yönlendiriciden uzakta olmasanız bile (örneğin, seyahat ederken veya sahada çalışırken) başka bir cihaza görüntüyü aktarabilirsin.
  • Kablo yok: Bağlantı noktası bulmaya çalışan tozlu TV’nin arkasındaki daha fazla aranmaya gerek yok.
  • Kullanım kolaylığı: İki cihaz, neredeyse hiç kullanıcı girişi olmadan birbirini bulacaktır. Bir otele girip, tabletinizden Netflix’i hemen odanızın TV’sine yayınlayabileceğinizi düşünün.

 

Daha önceleri paylaşmış olduğumuz diğer bir yazımız ise altında yatan aslında miracast teknolojisinden faydalanmıştır. Bu içeriğimiz ise :

Telefonun Ekranını Bilgisayara Bağlama

 

içeriğimiz de telefonun ekranını bilgisayara nasıl her hangi bir kablo kullanmadan bu teknolojiyi kullanarak bağlayabileceğimizi ele alıyoruz.

Arama Terimleri:

miracast nedir nasıl kullanılır, miracast nedir ne işe yarar internet kullanırmı

“Miracast Nedir ? Nasıl Kullanılır ?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir