WhatsApp Grubu Nasıl Oluşturulur veya Kapatılır?

WhatsApp uygulamasında sohbet gruplarını kapatmak için izlenmesi gereken yol oldukça kolaydır. Ancak kişinin WhatsApp’ta bir grubu tamamen kapatabilmesi için öncelikle grup yöneticisi olması gerekmektedir. Grup içerisinde yalnızca bir katılımcı olarak bulunan kişi grubu tamamen silemese de dilediği zaman grup sohbetinden çıkabilmektedir. Kişi yönetici ya da katılımcı olarak dilediği zaman grubu terk etme hakkına sahiptir ve diğer tüm grup üyeleri için bu durum geçerlidir. Fakat grubun yöneticisi dilerse grubu kalıcı olarak silebilmektedir. Yine de bir grubun kalıcı olarak silinmesi yenisinin açılmasını engellememektedir. Bu sebeple aynı grup tekrar açılabilmektedir ve istendiği zaman da kapatılabilmektedir. Bu sebeple gurubun kapanması bir kez daha açılamayacağı anlamını da taşımamaktadır. WhatsApp grubunu silmek için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • Silinmesi istenen grupta öncelikle yönetici olunmalıdır,
  • Yönetici olduktan sonra grup üyeleri gruptan çıkartılır (Grup ismine tıklanır ve grup üyelerine basılı tutularak gruptan atılır),
  • En son grup yöneticisi de gruptan çıkar ve ‘Grubu Sil’ seçeneğine tıklayarak grubun silinmesini sağlar.

WhatsApp Grup Nasıl Oluşturulur?

whatsapp grubu olusturma
whatsapp grubu olusturma

WhatsApp uygulamasında grup oluşturmak isteyen kişiler çok basit bir yol izleyerek dilediği kişiler ile beraber bir grup açabilecektir. WhatsApp uygulamasındaki grupları oluşturan kişiler grup içerisinde yönetici olarak kalır ve gruba yeni kişi ekleme ya da çıkarma işlemini yalnızca kendisi yapabilir. Fakat yönetici dilerse grup üyelerinden dilediği kişileri de kendisinin yanı sıra yönetici yapabilmektedir. WhatsApp uygulamasında grup oluşturmak için öncelikle Sohbet Başlat bölümüne gidilmelidir. Herhangi bir WhatsApp kullanıcısına mesaj atmak için de bu bölüm kullanılmaktadır. Rehberde kayıtlı olan ve WhatsApp kullanan kişilerin listesi bu ekranda yer alırken, kişilerin en üstünde ‘Yeni Grup’ seçeneği bulunur. Grup oluşturmak isteyen kişi bu seçeneğe tıklayarak grubun içerisinde bulunmasını istediği kişileri seçer ve grubu oluşturur. Ayrıca kişi gruba bir isim verir ve dilerse gruba bir profil fotoğrafı da ekleyebilir. Grupta yer alan tüm kişiler dilediği zaman çıkabilmektedir ve yönetici dilediği kişiyi gruba ekleyebilmektedir.

Ayrıca Facebook ilişki durumu nasıl yapılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

WhatsApp Grubuna Kişi Nasıl Eklenir?

WhatsApp grubuna yeni kişi eklemek isteyen kişinin öncelikle grupta bir katılımcı olarak değil yönetici olarak bulunması gerekmektedir. Grupta yalnızca katılımcı olan kişiler WhatsApp gurubuna yeni birini ekleyememektedir. Kişileri ekleme ya da çıkarma işlemini yönetici yapmaktadır. Yönetici kişi, gruba birini eklemek için öncelikle grup sohbetine giriş yapmalıdır. Bunun üzerine sohbetin en üst bölümünde yer alan grup ismine tıklanmalıdır. Açılan sayfada grubun katılımcıları ve grubun bilgileri yer almaktadır. Grupta yer alan kişilerin en üstünde ‘Katılımcı Ekle’ seçeneği bulunur ve grup yöneticisi bu seçeneği tuşlayarak katılımcı ekler.

WhatsApp Grubundan Kişi Nasıl Çıkarılır?

whatsapp grubu kisi cikarma
whatsapp grubu kisi cikarma

WhatsApp grubundan katılımcıları çıkartmak için öncelikle grup içerisinde yönetici olmak gerekmektedir. Gruba birini eklemek ve gruptan birini çıkarmak yalnızca grup yöneticisinin yapabileceği bir işlemdir. Yönetici grupta bulunan kişi ya da kişileri çıkartmak için öncelikle grup sohbetine girerek grubun adına tıklaması gerekmektedir. Çıkan sayfada grubun bilgileri ve grup katılımcıları yer almaktadır. Yönetici WhatsApp grubunda yer alan katılımcılardan çıkartmak istediği kişiye basılı tutarak kişiyi çıkar seçeneğini tıklamalıdır. Bu şekilde kişi ya da kişiler gruptan çıkarılabilmektedir.


] }

“WhatsApp Grubu Nasıl Oluşturulur veya Kapatılır?” üzerine 6 yorum

  1. Whatsapp gruplarını kuruyoruz fakat sohbetten otomatik olarak silemiyoruz yönetici olduğumuz için mi yoksa genel olarak tüm wp gruplarında mı aynısı var?

    Cevapla

Yorum yapın