Dünya’da En Çok Kullanılan Sosyal Medya Araçları

Dünya çapında en çok kullanılan sosyal medya platformları, telefon, bilgisayar, tablet gibi birçok teknolojik alet kullanımıyla rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Kişiler son zamanlarda yapılan istatistiklere göre en çok Facebook, YouTube, WhatsApp sosyal medya araçlarında aktif olmaktadır. Yaklaşık 1,6 milyar insan WhatsApp uygulamasını aktif şekilde kullanmaktadır. Sosyal medya sayesinde kişi çevresiyle daha hızlı şekilde iletişim kurar ve bunun yanı sıra görüntülü çağrı başlatma, telefon çağrısı yapma, ses kaydı ya da fotoğraf gönderme gibi birçok hızlı işlemi de sıkça yapmaktadır.

Facebook

facebook

Facebook, kuruluş yılı olan 2004 den sonra teknolojinin de yayılmasıyla birlikte birçok kullanıcıya ulaşmıştır. Önce Amerika’da yaygınlaşan Facebook, kısa süre içinde Dünya’ya yayılmaya başlamıştır. Ayrıca günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformu da Facebook’tur. Teknolojinin bugüne kadar getirdiği hemen hemen tüm avantajlardan yararlanmayı sağlayan Facebook’ta onlarca farklı etkileşim yolu bulunmaktadır.

  • Mesajlaşma,
  • Fotoğraf ya da video paylaşma,
  • Durum paylaşma,
  • Hislerden bahsetme,
  • Bir gruba katılma veya grup oluşturma,
  • Canlı yayın izleme ya da canlı yayın açma,
  • Etkinlik oluşturma veya bir etkinliğe katılma,
  • Bağışta bulunma,
  • Gönderi kaydetme,
  • Program izleme ve daha birçok özellik.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Facebook Hesabım Çalındı, Ne Yapmalıyım?

YouTube

youtube

YouTube, en çok etkileşime sahip bir diğer sosyal medya aracıdır. YouTube’a dakikada 400 saatlik video yüklenmektedir. Ayrıca bu, günde 24 bin video yüklendiği anlamına gelmektedir. Yıl olarak hesaplandığında ise bu sayı 65 yıl anlamına geliyor. Ayrıca yüklendiğinin kat kat fazlası kadar da video izlendiği düşünülürse Dünya çapında çok yoğun kullanıldığı rahatlıkla söylenebilir. YouTube ayrıca kişilerin dolar üzerinden para kazandıkları bir platform olması nedeniyle de çok yoğun ilgi görmektedir.

Dünya çapında kullanılan ve çok büyük kitlelere seslenen, sosyal medya araçlarından biri olan YouTube ’da hemen hemen her konuda video içeriği üreten kullanıcılar bulmak mümkündür. Yemek tarifi videoları, oyun videoları, komik videolar, eğitici ve öğretici videolar, makyaj videoları, ürün inceleme videoları, sağlık videoları, haber videoları ve daha birçok içerik oluşturulmaktadır. Kullanıcıların %60’dan fazlasının ürün inceleme videolarıyla ilgilendiği görülmektedir. Bunun sebebi kişinin ürüne para vermeden önce diğer kullanıcıların ne kadar memnun kaldığını öğrenmek ve özelliklerini bilmek istemesidir. Genç erkek izleyicilerin birçoğu ise oyun videolarıyla ilgilenirken, genç kızların ilgisini makyaj konsepti olan içerikler çekiyor. Bunların dışında vloglar da çok yaygın olarak hem görüntüleniyor hem de yayınlanıyor.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Facebook Kanalı Nasıl Kurulur?

WhatsApp

whatsapp

WhatsApp, tüm Dünya’da en çok kullanılan mesajlaşma patformudur. Kişiler son 10 yıldır SMS göndermek ya da telefonla aramak yerine sosyal medya aracı olan WhatsApp’ı etkin bir biçimde kullanmaya devam ediyor.

WhatsApp, kişinin telefon rehberinde olan ve WhatsApp’ta hesap oluşturan kişilerin birbirlerine ücretsiz bir şekilde mesaj, fotoğraf, ses kaydı, belge, konum ya da kişi atma özelliğini de içinde barındırmaktadır. Ayrıca WhatsApp’ta sadece mesajlaşmak değil, görüntülü toplu çağrılar başlatmak, arama yapmak da mümkün. WhatsApp uygulaması kullanıcılarını mağdur etmemek için düşük internet çekim gücünde bile en kaliteli hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Whatsapp Web Karanlık Mod Nasıl Aktif Edilir?


] }

Yorum yapın