IMEI Nedir, Ne İşe Yarar?

IMEI, Türkçe olarak “Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği” dir. Bu numara sayesinde her bir aygıt birbirinden ayrılmaktadır. IMEI numaraları standart olarak 15 hanelidir. Bazı 14 haneden oluşanlar da ise 15. hane denetleme için kullanılmaktadır.

 

IMEI numaraları dünya üzerindeki tüm cihazları birbirinden ayırmaktadır ve kendi kimliklerine sahip olmalarını sağlamaktadır. Günümüzde IMEI numaralarına, yazılım versiyonunu belirtmek için 2 hane daha ilave edilebilmektedir. Standart bir IMEI numarası şu şekildedir; AA – BBBBBB – CCCCCC – D.

 

AA kısmı Type Allocation Code olarak adlandırılır. BBBBBB kısmı A’nın tamamlayıcısıdır ve A ve B kısımlarının toplamı cihazın modal, parti, marka numarasıdır. CCCCCC bölümü ise seri numarasıdır. D’de diğer rakamlardan belli algoritma ile hesaplanan rakamdır ve numaranın doğruluğunu ispat etmeye yaramaktadır.

 

Eğer cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek istiyorsanız, arama ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. Veyahut İOS’da ayarlardan genele, oradan da hakkında bölümüne girerek öğrenebilirsiniz. Android’de ise genellikle ayarlar kısmından, cihaz hakkında, oradan durum ve IMEI bilgisini izleyerek öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Detaylı olarak iPhone imei numarasını öğrenme işlemini gerçekleştirmek istiyor iseniz bu yazının içinde ki mavi kısma tıklayarak iPhone imei numarasını öğrenmek için detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Eğer imei numaranızın geçmişiniz sorgulamak, daha önce bu imei numarasının nerelerde yer aldığını ve çalınan telefonu bildirmek için ise imei numarasını öğrenmek yazısının üzerine tıklayabilirsiniz.

 

 

IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI numarası ile operatörler arasındaki iletişimin hangi cihazdan yapıldığı tespit edilebilmektedir. Dağıtıcılar ve üreticiler tarafından ise garanti, satış tespitleri amacı ile kullanılmaktadır. Yani IMEI ile operatörler, hangi marka ve model cihaz kullandığınızı tespit edebilmekte. Bu numaralara bağlı kayıtları takip edebilmekte ve cihaza özel hizmetleri sunabilmektedirler.

 

IMEI, kaçak telefon trafiğinin engellenmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Operatörler IMEI numarası ile kaçak telefon kontrolünü sağlamaktadır. Yurt dışından alınan telefonların gümrükte ya da E-Devlet ile kaydettirilmesi bunu sağlamaktadır.

 

Tüm bunlara ilaveten telefonunuzun çalınması gibi bir durumda, IMEI numarası ile cihaz bulunabilmektedir ya da IMEI numarası ile cihazı kullanıma da kapatabilirsiniz. Tabii bunun için IMEI bilginizi bir yere yazarak saklamanız gerekmektedir. Son bir şey daha; IMEI numarası yasa dışı olarak klonlanabilmektedir, bu sebeple kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.


] }

Yorum yapın